10/05/2024

Na tuto praxi poukazují tu a tam zákazníci takřka každého obchodního řetězce. Koupí si nějaké zboží, které má na cenovce jasně deklarovanou cenu, ovšem když přijdou ke kase a zaplatí, na účtence zjistí, že zaplatili podstatně více. Podle některých názorů to dělají supermarkety schválně, jelikož oprávněně předpokládají, že většina lidí si účtenku už nekontroluje, případně si nepamatuje, jaká cena byla na cenovce.

Nekalá praxe

Podle všeho nejčastější je tato praxe u obchodního řetězce Penny Market, který jinak patří mezi ty velmi populární. A to z dobrého důvodu: podle mnohých je tím vůbec nejlevnějším, který na českém trhu je, což je dnes velká hodnota. Ale je tomu opravdu tak? Není náhodou nejlevnější jen podle cenovek, které vám potom navýší u pokladny?

Nasvědčují tomu závěry serveru Kverulant.org, který provedl zajímavé šetření. Vyžádal si totiž údaje od České obchodní inspekce, na základě kterých zjistil, že Penny je skutečně nejpokutovanějším řetězcem, pokud jde o tento úřad, který hlídá ochranu spotřebitele. “Taková frekvence porušení povinnosti správného účtování již svědčí o systémových nedostatcích v provozovnách obviněné,” uvádí ve své zprávě ČOI.

Server měl na danou praxi oprávněné podezření, ovšem že se mu jí podaří dokázat během vlastního nákupu, to už je skutečně na pováženou. Realizoval nákup Hermelínu Král sýrů, který měl dle cenovky stát 35,54 Kč. Ovšem na výsledné účtence se jasně skvěla jiná cena, a to podstatně vyšší – 51,52 Kč. Zákazník tedy prodělal více než šestnáct korun.

Foto: Shutterstock

Úřady si tam podávají dveře

Penny Market má problémy rovněž se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, která u něj nachází výrobky, které nesplňují deklarované hodnoty. Například těstoviny prodávané pod jeho privátní značkou obsahovaly výrazně menší podíl vajec, než byl uveden, jak informoval web Potraviny na pranýři.

Čtěte také: Penny Market do toho šlápnul. Výrazně zlevnil potraviny a láká zákazníky na nižší DPH

Pokud tedy už musíte v Penny Marketu nakupovat, měli byste tak činit obezřetně a v každém případě si vždy zkontrolovat účtenky. Jakékoliv nesrovnalosti je třeba řešit hned na místě, případně zároveň hlásit na Českou obchodní inspekci.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Mnoho lidí si není jistých, jak se do důchodu započítávají odpracované roky a mzdy, a proč jsou důležité roky 1986 a 1996. V tomto článku se pokusíme srozumitelně vysvětlit, jak to celé funguje. Zásadní změna v roce 1996 Do roku 1996 platil systém, kdy se starobní důchody počítaly z výdělků za posledních 10 let před odchodem do důchodu. Délka odpracovaných let tak nehrála klíčovou roli. Od roku 1996 se tato pravidla změnila a nárok na důchod i jeho výše ovlivňuje jak délka důchodového pojištění (odpracované roky), tak i výše celoživotních výdělků. Počítání doby pojištění Pro získání nároku na důchod je nutné mít minimálně 35 let důchodového pojištění (30 let bez započítání náhradních dob). Počítá se veškerá aktivní doba od ukončení povinné školní docházky až do důchodu. Do doby pojištění se počítá i studium po základní škole, avšak pouze pro ty, kteří odcházejí do důchodu v roce 2024 a dříve. Rok 1986 v tomto ohledu nehraje žádnou roli, doba pojištění se počítá jak před ním, tak i po něm. Počítání výdělku Při výpočtu důchodu se zohledňují všechny výdělky od roku 1986 do roku, který předchází žádosti o důchod. To znamená, že pro ty, kteří požádají o důchod v roce 2024, se budou počítat výdělky od roku 1986 do roku 2023. Mnoho lidí se mylně domnívá, že se práce před rokem 1986 do důchodu nezapočítává. To ale není pravda. Doba pojištění se zohledňuje, avšak výdělky z tohoto období se do výpočtu důchodu nezapočítávají. V praxi to znamená, že ve výpisu důchodového pojištění může být celé období před rokem 1986 “shrnuto” do jednoho řádku s počtem dnů pojištění. U sloupce “VÝMĚŘOVACÍ ZÁKLAD” pak nebude žádná částka. To ale neznamená, že se tato doba do důchodu nezapočítává. Výdělky z minulosti se pomocí důchodových koeficientů přepočítávají na současnou hodnotu mezd, aby se zohlednila inflace a růst mezd v průběhu let. Důležitou roli hrají i tzv. vyloučené doby, které zahrnují období, kdy jste z objektivních důvodů (např. kvůli nemoci) nemohli pracovat a měli nulové výdělky. Jejich cílem je, aby nulové výdělky snižovaly váš důchod co nejméně. Ve výpisu je najdete ve sloupci “VYL.DOBA” a zobrazí se až po roce 1986. Foto: Shutterstock Závěr Rok 1986 je z pohledu důchodu důležitý, protože odděluje dva různé systémy výpočtu důchodu. Doba pojištění se počítá jak před ním, tak i po něm, avšak výdělky z tohoto období se do výpočtu důchodu nezapočítávají. Pro výpočet důchodu se zohledňují výdělky od roku 1986 do roku, který předchází žádosti o důchod. Důležité je také zdůraznit, že vyloučené doby chrání váš důchod před snížením kvůli nulovým výdělkům v minulosti. Pokud si nejste jisti, jak si spočítat svůj důchod, doporučujeme vám obrátit se na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). ČSSZ vám ráda poradí a pomůže vám s výpočtem. Foto: Shutterstock, zdroj: Ceskeduchody, CSSZ [...]
Už nějakou dobu se mluví o tom, že by nebylo špatné, pokud by se důchody v České republice danily tak, jako je tomu například v zahraničí. Velká část penzí totiž dnes dani z příjmů nepodléhá. Pakliže by se to změnilo, řešilo by to částečně problémy důchodového systému, a to bez dopadu na příští generace. Platná pravidla Málo se však ví, že daň z příjmů se z některých důchodů musí platit už teď. Je na to jasně definované pravidlo, podle kterého se musíte řídit. Mnoho lidí přitom udělá chybu a důchod nezdaní, jelikož se domnívají, že tak činit nemusí. To je potom ale může dostat do nemalých problémů. Důchod v České republice se daní za předpokladu, že vyplácená částka přesáhne 36násobek minimální mzdy, která platí pro daný rok, za nějž se zdaňuje. Je třeba říct, že se to nepočítá v rámci měsíců, ale celého roku. Nejde tedy o nic zase tak vzdáleného a spousta důchodců do zdanění skutečně spadá. Za rok 2023 je minimální mzda stanovena na 17 300 Kč. Pokud to vynásobíme 36x, dostaneme částku ve výši 622 800 Kč a za měsíc potom 51 900 Kč. Pakliže tyto sumy svým důchodem přesáhnete, musíte už ho jednoduše danit. A pozor, nejde pouze o starobní důchod, ale také ten invalidní či pozůstalostní. Poměrně přísné limity V letošním roce minimální mzda významně vzrostla na 18 900 Kč, což je pro důchodce pozitivní, jelikož se limit pro danění navýšil na 680 400 Kč ročně. Naopak penze rostly plošně pouze o 360 Kč. Za tento rok tak bude pravděpodobně muset dani méně penzistů než loni. Pokud daný limit přesáhnete, potom daníte klasicky 15% sazbou daně, jako všichni ostatní. Ale pozor, pakliže byste měli skutečně mimořádný důchod, případně si k němu ještě přivydělávali, hrozí, že budete muset dani 23% sazbou. Ta se vztahuje na sumy vyšší, než je 48násobek průměrné mzdy. Čtěte také: Důchodci už to přehánějí. Berou víc než pracující Češi. Takhle to dál nejde, přijde změna To navíc platí pouze pro rok 2023, ale v případě toho letošního už se to snižuje na 36násobek průměrné mzdy, tedy roční částku 1 585 812 Kč. Jak tedy vidíte, je to pořádně zamotané, a pokud se pohybujete někde v blízkosti takovýchto částek, rozhodně byste si měli zkontrolovat všechny své povinnosti. Foto: Shutterstock [...]
Na tuzemském televizním trhu je skutečně živo. Je to přitom opravdu překvapivé, jelikož v této době už se očekával spíše značný útlum televizní tvorby a masovější přechod na streamovací platformy. Ten se však v posledních měsících povážlivě zadrhl a naopak se zdá, že lidé se klasické lineární televize, která je dostupná zdarma pro všechny, nechtějí jen tak vzdát. Jedna televize za druhou V minulém měsíci tak začala vysílat velmi ambiciózní Warner TV, které rychle roste podíl na trhu, a to zejména na úkor konkurenční Novy a Primy. Už v minulém roce pak byla spuštěna televize A 11, které se zatím diváky nedaří příliš zaujmout, ale také ještě nehází flintu do žita. Na už tak zahuštěný trh však v květnu vstoupí další hráč, který neskrývá své ambice. Jde o OK TV, za kterou stojí zkušení televizní a mediální harcovníci. Původně mělo jít o ryze hudební televizi, podobnou například Óčku nebo Šlágru. Jenže pak padlo rozhodnutí, že půjde o plnohodnotný kanál, který nabídne také zábavu a lifestyle. Za OK TV stojí český kapitál. Většinovými majiteli jsou Artur a Jana Kaiserovi, kteří si udělali jméno na pořádání kulturních akcí. Že to s novou televizí myslí vážně, dokazuje už jen to, že pro ní zřídili sídlo na pražském Žižkově, kdy zcela přestavěli bývalou budovu Raiffeisenbank. Za přestavbou přitom stojí proslulý designér Martin Hruška, který vytvořil spoustu studií známých pořadů v televizi. Velké ambice Jedním z důvodů, proč OK TV vůbec vznikla, je podle majitelů skutečnost, že na českém trhu jednoznačně chybí kanál, který by poskytoval pozitivní zprávy. Poukazuje na to, že ostatní televize se snaží získat diváckou pozornost tím, že upozorňují na samé negativní informace. To přitom neposkytuje tu správnou formu odreagování. Kdo bude sledovat tuto novou televizní stanici, neměl by být pod takovým tlakem. Zajímavý je také důraz na kombinaci televizního vysílání se zapojením diváků prostřednictvím nejrůznějších soutěží. To by mělo být velmi jednoduché a interakce bude probíhat formou QR kódů. Vyhrát budete moci třeba domácí spotřebiče nebo nejrůznější vstupenky na zábavní akce. Čtěte také: Televize Nova oznámila parádní novinky. Diváci si sednou na zadek, tohle tady ještě nebylo O novou televizi mají velký zájem také inzerenti. Reklamní prostor už se totiž povedlo vyprodat dopředu, a to ještě před startem vysílání, který je naplánován na 16. května. OK TV by potom ráda do konce roku ve sledovanosti předstihla konkurenční a padající TV Barrandov se 2,5 % podílu na sledovanosti. Otázkou je, kde se zastaví. Foto: Shutterstock [...]

2 názory u článku “Tak to prasklo. Velký český supermarket schválně okrádá zákazníky. Chytili ho při činu

  1. Gratuluju k článku na základě testu, který odhalil cenovku pod jiným výrobkem. Na cenovce hemelín maxi 170g, na účtence 125g, čili jiný výrobek. Takže spíše chyba personálu, nebo prostě někdo krabičku posunul směrem do prázdného pole po vyprodaném hermelínu za super cenu. O tom, že by to mohl někdo udělat schválně kvůli nějaké kauze ani nemluvím. Styďte se za takový článek, nad kterým je navíc vyzobrazena krom Penny ještě další firma, která s tím nemá nic společného. Krom ostudy si koledujete ještě o žalobu?

  2. Mám stejnou zkušenost, jak píšete. Všimli jsme si toho ale až doma. Opravdu jiné ceny u zboží a jiné na účtence. Pozor na to!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *