25/05/2024

Už nějakou dobu se mluví o tom, že by nebylo špatné, pokud by se důchody v České republice danily tak, jako je tomu například v zahraničí. Velká část penzí totiž dnes dani z příjmů nepodléhá. Pakliže by se to změnilo, řešilo by to částečně problémy důchodového systému, a to bez dopadu na příští generace.

Platná pravidla

Málo se však ví, že daň z příjmů se z některých důchodů musí platit už teď. Je na to jasně definované pravidlo, podle kterého se musíte řídit. Mnoho lidí přitom udělá chybu a důchod nezdaní, jelikož se domnívají, že tak činit nemusí. To je potom ale může dostat do nemalých problémů.

Důchod v České republice se daní za předpokladu, že vyplácená částka přesáhne 36násobek minimální mzdy, která platí pro daný rok, za nějž se zdaňuje. Je třeba říct, že se to nepočítá v rámci měsíců, ale celého roku. Nejde tedy o nic zase tak vzdáleného a spousta důchodců do zdanění skutečně spadá.

Za rok 2023 je minimální mzda stanovena na 17 300 Kč. Pokud to vynásobíme 36x, dostaneme částku ve výši 622 800 Kč a za měsíc potom 51 900 Kč. Pakliže tyto sumy svým důchodem přesáhnete, musíte už ho jednoduše danit. A pozor, nejde pouze o starobní důchod, ale také ten invalidní či pozůstalostní.

Poměrně přísné limity

V letošním roce minimální mzda významně vzrostla na 18 900 Kč, což je pro důchodce pozitivní, jelikož se limit pro danění navýšil na 680 400 Kč ročně. Naopak penze rostly plošně pouze o 360 Kč. Za tento rok tak bude pravděpodobně muset dani méně penzistů než loni.

Pokud daný limit přesáhnete, potom daníte klasicky 15% sazbou daně, jako všichni ostatní. Ale pozor, pakliže byste měli skutečně mimořádný důchod, případně si k němu ještě přivydělávali, hrozí, že budete muset dani 23% sazbou. Ta se vztahuje na sumy vyšší, než je 48násobek průměrné mzdy.

Čtěte také: Důchodci už to přehánějí. Berou víc než pracující Češi. Takhle to dál nejde, přijde změna

To navíc platí pouze pro rok 2023, ale v případě toho letošního už se to snižuje na 36násobek průměrné mzdy, tedy roční částku 1 585 812 Kč. Jak tedy vidíte, je to pořádně zamotané, a pokud se pohybujete někde v blízkosti takovýchto částek, rozhodně byste si měli zkontrolovat všechny své povinnosti.

Foto: Shutterstock

2 názory u článku “Tak to ruplo. Řada důchodců v Česku musí zdanit svůj důchod. Přijdete o pořádný balík

  1. Okurková sezóna, tak píšete samé kraviny. Hlavně že titulek stojí za to. Vyřazuji vás že čtených příspěvků pro vaši blbost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *