25/05/2024

Česká republika je doslova vyhlášená tím, že se zde vyrábí nepřeberné množství nejrůznějších piv. A to jak ze strany velkých pivovarů, tak i těch menších. Zatímco jinde narazíte maximálně na pár značek, které chutnají velmi podobně, v tuzemsku si můžete skutečně vybírat.

Úžasný výběr se tenčí

Dokonce tu pak panuje silná tradice, kdy si některé oblíbené hospody a restauraci zakládají na tom, že čepují desítky let stejné pivo. Mohou si to dovolit, jelikož pivovary je v tomto případě podpoří a přinejmenším jim zlatavý mok dané značky dále dodávají.

Jak se ale zdá, ekonomická realita je neúprosná a tyto tradice mohou velmi rychle skončit. Teď se ukázalo, jak jednoduché je prostě zrušit oblíbené pivo. Stalo se to v případě pivovaru Velkopopovický kozel, který náhle zlikvidoval mimořádně oblíbené pivo Mistrův ležák.

Aniž by pivovar avizoval cokoliv dopředu, zkrátka zrušil dodávky tohoto piva do restaurací, které na něm přitom byly často závislé. Citelně se to dotklo například podniku Hostinec U Černého vola, který je mezi pražskými štamgasty doslova legendární. Jde o jednu z nejznámějších pivnic v České republice, která se od konkurence lišila právě tím, že nečepovala Plzeňský prazdroj nebo Staropramen, ale právě Kozla dvanáctku.

Další pivo už prostě nepřivezli

Velkopopovická 12° se v naší hospodě čepuje od roku 1965. O jak silné a tradiční spojení jde, potvrzuje kromě jiného také nástěnná malba přímo nad výčepem,” informuje pivnice na svém webu. “Bohužel, Kozel 12° už se čepovat nebude. Pivovar totiž ukončil stáčení Mistrova ležáku do sudů a pivo už není dostupné. Stalo se tak bez jakéhokoli předchozího upozornění, doslova ze dne na den.”

Tradice trvající 60 let tedy nečekaně skončila. To je jedna věc, ovšem způsob, jak pivovar naložil s dlouholetým partnerem, to je na pováženou. Dopředu ho totiž neupozornil a pouze oznámil, že další várku sudů už zkrátka nedostane.

Čtěte také: Na Albert to prasklo. Prodával Čechům otřesné věci. Tohle už je vážně příliš

Podle dostupných informací se Velkopopovický kozel chce z ležáků soustředit nadále na svou jedenáctku, která je prý oblíbenější než dvanáctka. Přinejmenším z toho pohledu, že jí čepuje více podniků. Jenže právě v tom byla ta krása, že si člověk mohl vybrat. Teď už bude mít smůlu.

Foto: Shutterstock

8 názorů u článku “V Česku náhle končí legendární pivo. Už si ho nikdy nedáte, lidé jsou vzteky bez sebe

 1. To je ale opravdu smutné měl jsem rád to pivo sice jsem přebihaal ke březnu ale bylo jsi moje první oblíbené které jsem začal pít budeš mi chybět a děkuji za všechno má lásko 😉

 2. Přes Velké Popovice projíždíme i přes pivovar když jedeme do Jílové a Davle. To je škoda že bude pivovar zavřený.

 3. Tak to dopadá, když pivovary vlastní cizáci.

 4. Děkujme této vládě jak… se lidu navrátila… ?
  Nejsem pivař a ani pivo nepiji, ale CTÍM to, co naši předkové vynalezli, vyrobili a vyráběly a co se předávalo z generace na generaci. Co bylo tradicí našeho národa a co přežilo dvě světové války a různé politické změny, režimů až do listopadu 1989 kdy se začalo rozprodávat vše co
  mělo ve světě zvuk ale to co zůstává po této současné vládě mi rozum nebere.
  Pro tohle jsem ,, klíčema nezvonil ,,

 5. Pivo přestává frčet, teď tam budou vyrábět drony.😂😂

 6. Od roku 2007 je to jiné pivo. Nevoní a nechutná. Je to jak Gambrinus.

 7. žádná škoda kozla,bylo to nedobré sladké pivo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *