23/05/2024

Často slýcháme o tom, že tuzemský pracovní trh by nám mohli jinde, a to klidně i v Evropě, závidět. Ovšem to není tak docela pravda. Je totiž potřeba rozlišovat několik různých věcí. Na jedné straně je skutečně pravdou, že se Česká republika těší nejnižší nezaměstnanosti ve své historii, ale také v celé Evropské unii.

Není to tak růžové, jak to vypadá

To je jistě záviděníhodný unikát, ale je také potřeba se podívat na to, co k tomu přispělo. Předně je to demografický vývoj, který nám příliš nehraje do karet, jakkoliv jako vedlejší produkt způsobuje nízkou nezaměstnanost. Jednoduše tu je příliš málo práceschopných lidí a tento stav se bude ještě zhoršovat tím, jak budou do důchodu odcházet silné ročníky.

Český trh práce je také mimořádně strnulý. Ze štiky střední Evropy jsme se stali tučným kaprem, který líně plove po hladině. Zaměstnavatelé často zjišťují, že když někoho jednou najmou na práci a ten projde zkušební dobou, už nemají šanci se ho zbavit, i když se jim třeba jeho výkony už nelíbí.

Raději by najali někoho snaživějšího, který třeba takové zaměstnání považuje za práci svých snů. Jenže nemohou, jelikož mají pracovní pozice zablokované a stávajících zaměstnanců se nemohou zbavit. V současné době je totiž možné někoho propustit pouze za vážné porušené pracovní kázně, přičemž soudy už mnohokrát potvrdily, že to musí být opravdu hodně závažný případ, nebo tak, že danou pracovní pozici zrušíte. A tam judikatura zase jednoznačně říká, že to nemůžete udělat jen tak na oko a pozici pak znovu otevřít. To se potom propuštěný zaměstnanec může bez problémů ozvat a domáhat se svých práv.

Je to velká překážka

Státní aparát ale už zjistil, že takto nastavený trh práce Českou republiku nebývale brzdí, a to v situaci, kdy čelí zcela novým výzvám, které nejsou vůbec jednoduché. Postupně se tu bude pravděpodobně rozpadat klíčový automobilový průmysl a ekonomika bude muset najít nějaký nový impuls.

Za tímto účelem je třeba udělat pracovní trh flexibilním. Proto stát chystá velkou novinku, a to propuštění bez udání důvodu. Jednoduše tak budete moci přijít o práci za velmi malé prohřešky, případně proto, že nějakým způsobem nezapadáte do představ zaměstnavatele.

Čtěte také: V Česku se chystá velká věc. Povinná práce se bude týkat spousty lidí, nevyhnete se tomu

Že něco takového projde, to je dnes už prakticky jisté. V současnosti se hraje už jen o to, jaký to bude mít kontext, respektive jaké odstupné takto propuštěný zaměstnanec dostane. Panuje shoda na tom, že by mělo být vyšší než to standardní, aby firmy této nově nabyté možnosti nezneužívaly. Je ale otázkou, zda se to takto nezabetonuje jen trochu jiným způsobem. Málokterá společnost si bude moci dovolit platit odstupné ve výši například 12 platů.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *