28/04/2024

Sliby chyby. V minulých dvou letech jsme neustále slýchali o tom, že postupný přechod na nové zdroje vytápění je nevyhnutelný. Ceny plynu a elektřiny šplhaly do závratných výšin, a tak mnohým skutečně začala lépe vycházet velká investice do tepelného čerpadla, ideálně doplněného fotovoltaickým systémem. Obzvlášť když stát na oboje nemalým způsobem přispíval.

Slušný podraz

Teď už jsme však v čase o něco dále a tyto investice je možné začít vyhodnocovat. A zatímco v případě fotovoltaiky skutečně mohou vycházet, pokud jde o tepelné čerpadlo, tam se spousta lidí nemile spálila. “Zaplatil jsem za něj 400 tisíc korun a počítal, že do deseti let se mi ta investice vrátí. Teď si ale trhám vlasy. Kromě toho, že to netopí tak dobře jako náš starý plynový kotel, tak náklady na provoz už se mu při dnešních cenách vyrovnaly,” říká pan Radek z Říčan u Prahy. Obává se přitom toho, že provoz bude ještě dražší, zatímco cena plynu dále klesne. To by z jeho nemalé investice udělalo nesmírně nevýhodný podnik.

Důvodem toho, proč jsou tepelná čerpadla v České republice náhle tak nevýhodná, nebo se tak ze současného pohledu alespoň jeví, je hned několik. Ten první spočívá v tom, že všechna ta srovnání, jak moc se toto zařízení vyplatí, vycházela z přehnaných cen plynu, které od té doby poklesly. Dnes už srovnání vypadá mnohem konzervativněji.

Jenže do toho přišel ještě nepochopitelný krok státu, respektive Energetického regulačního úřadu, který se rozhodl zvýšit ceny za distribuci elektřiny zejména v rámci tarifů pro tepelná čerpadla. Jejich majitelům tak tato část ceny stoupla až o 140 %. Připlatí si také za velikost jističe.

Foto: Shutterstock

Peníze vyletěly komínem

Když jsme tepelné čerpadlo instalovali, počítali jsme s kilowatthodinou kolem 3 korun. Dnes ale stojí 6 korun,” říká nespokojený majitel tepelného čerpadla, pan Radek. To je zkrátka rozdíl. Provoz rázem vyjde na dvojnásobek a jakákoliv úspora oproti plynovému kotli, obzvlášť při dnešních cenách, se vytratila. “Utratil jsem 400 tisíc Kč v podstatě za nic.

Čtěte také: Tepelná čerpadla nahradí plynové kotle ve starých domech. Samsung vymyslel, jak na to

Nad postupem státu kroutí hlavou majitelé tepelných čerpadel, kteří se cítí podvedeni, ale také experti. Nechápou, proč se ze státní kasy utrácejí dotace za instalaci těchto zařízení, když jsou potom znevýhodněna v tom, co má být jejich hlavní přínos, a to efektivitě provozu.

Foto: Shutterstock

2 názory u článku “Tepelná čerpadla byla podfuk na Čechy. Teď musí za teplo platit víc než s plynovým kotlem

  1. Je to smutné, ale je to tak. Stát opět vyslal špatné “signály”; resp. nechal spotřebitele se v tom plácat. Proč ne. ČEZ a dalším výrobcům elektřiny stouply tržby a o to přeci šlo. Vyšší jsou pak i daně a dividendy pro stát. Občané, ty prostě plať.

  2. Každý je snad zodpovědný sám za sebe, má vlastní hlavu, v ní vlastní mozek, s jehož pomocí může přemýšlet. To, že někdo někomu skočil do pasti je jen jeho vina a může si za to sám. O této rizikové investici si každý rozhodl sám, nikdo ho k tomu nenutil, tak proč si teď stěžuje? Také máme plynový kotel ve starším domě a o přechodu na TČ jsme ani nepomysleli. Přežili jsme jednu ‘dražší’ zimu pes štěká a karavana jde dál…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *