14/06/2024

Něco podobného se v současné době skutečně nečekalo. Trendy jdou totiž spíše opačným směrem a všichni měli za to, že pokud se bude s pracovním týdnem nějakým způsobem hýbat, tak to bude směrem dolů, tedy k menšímu počtu pracovních dní. Předpokládalo se, že víkend by se mohl rozšířit na tři dny a práce by se odehrávala v rámci 4denního pracovního týdne.

Je potřeba pracovat

Jenže než se toto v některé ze zemí skutečně oficiálně stalo, přišla jiná změna, a to konkrétně v Řecku. Tam stát totiž rozhodl o takzvaném šestidenním pracovním týdnu. Prakticky to znamená, že lidé budou moci být legálně zaměstnáváni na tento typ úvazku. Namísto dosavadních 40 hodin tak za týden odpracují 48 hodin, jelikož půjdou do práce i v sobotu. Volno tak budou mít reálně pouze v neděli, jak informuje server Greek Reporter.

Zastánci této změny argumentují tím, že jde o zcela dobrovolnou věc, na které se musí shodnout zaměstnanec se svým zaměstnavatelem. Kritici, mezi něž patří zejména odbory, ovšem poukazují na to, že se celý systém bude pravděpodobně zneužívat. Firmy budou jednoduše věc stavět tak, že vám práci dají pouze tehdy, pokud na 6denní pracovní týden přistoupíte.

Je přitom zajímavé, že Řecko už dnes patří mezi státy, kde lidé tráví nejvíce času v práci z celé Evropské unie. Tvrdí to alespoň průzkumy, byť pocitově to mnohdy vypadá úplně jinak. Jde také o to, jaká je produktivita práce a zda si to tam lidé pouze takzvaně “neodsedí”, aniž by kdovíjak přikládali ruku k dílu.

Věci se budou měnit

Nejde přitom o jedinou změnu, která v této zemi prošla. V podstatě byla uzákoněna i druhá práce pro tamní občany. Nově totiž budou moci oficiálně pracovat až 13 hodin denně, a to právě po dobu šesti dnů v týdnu. Podle některých expertů by ale takové nasazení už mohlo hraničit s nějakou formou vykořisťování.

Nejde to přitom příliš dohromady se současnými trendy. I v České republice už se totiž mluví o tom, že by se měl zavést 4denní pracovní týden. Řada společností s ním experimentuje a hlásí velmi pozitivní výsledky. Dnešní mladé generace potom vyžadují lepší vyváženost mezi prací a volným časem.

Čtěte také: Do Česka se vrací povinná práce. Zapomeňte na to, že se budete flákat. Pořádně se přitvrdí

Ale kdo ví, třeba to i v Česku nakonec dopadne úplně jinak. Pakliže by například pokračoval stav, kdy by byla rekordně nízká nezaměstnanost a firmy by začaly mít problémy s výrobou kvůli nedostatku pracovní síly, připadalo by v úvahu větší nasazení. Těžko ale říct, jak by to mládež ustála.

Foto: Shutterstock

3 názory u článku “Do práce nově 6 dní v týdnu. Lidí je málo, bude se muset pracovat déle

  1. Nevím, jak to bude pokračovat, ale vypadá to na návrat do 19. století, těžké vykořisťování. Asi bude nutné oživit Karla Marxe a jeho revoluční myšlenky. Dějiny se opakují.

  2. To jen vláda chce ať nemáte důchod, a to že nepůjdete dřív do důchodu Jen ať někde seženou peníze co s těma hajzlama!Teďka chtěj chodit do práce 6 dní!!!!Celá vláda Chce krást! Vědět moc dobře že končí,chtěj si nahrabat šmejdi!!!ať jdou někam.To je dodatek k předešlému…Lidí PROSÍM nedělejte blbce ze sebe…😒Zjistila vláda že jsme hloupé blbci,Jak to řek ten brejlatej z…d !!!!!!

  3. Ti co to schvalují ve vládě by si měli vyzkoušet pracovat v namáhavém zaměstnání to jsou i práce jako kontrolor výrobků nebo na ruce a prsty náročné práce jako oblepování filtrů a jejich tlačení do kovových rámečků. To nikdo nevidí vždyť nějaký blbec to udělá . A ještě si ani neodpočinout o víkendu? No jděte do pr…e vládo jsem lidé né roboti i ti se opotřebí!!!!😡😡😡

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *