15/06/2024

Bohužel je třeba se připravit na další výrazné zhoršení počasí v České republice. To navíc bude provázeno jevy, které mohou nadělat pořádnou paseku. Navzdory tomu, že by se v tomto období mělo již oteplovat, je naopak chladněji a navíc ještě na naše území udeří pořádné bouřky.

Přijdou deště

Dnes (v sobotu 18.5.) odpoledne a k večeru očekáváme výskyt silnějších bouřek zejména v pásu od jihu Vysočiny až na sever Moravy. Bouřek nebude plošně mnoho, výraznější z nich by mohly přinést zejména kroupy do 2 cm, případně i větší nánosy menších krup,” uvedl k věci Český hydrometeorologický ústav, který zároveň vydal varování.

V neděli se potom budou bouřky vyskytovat na celém území České republiky. Především v Čechách potom budou riziko představovat velké kroupy, které mohou mít až dva centimetry. Čekejte také husté přívalové srážky.

Bouřky by zítra měly poměrně rychle postupovat k severovýchodu. “Na Moravě a ve Slezsku budou mít bouřky pomalejší postup, a tak hlavní riziko bude zejména v přívalových srážkách nebo menších kroupách,” vysvětlil ČHMI s tím, že k večeru bude docházet ke slábnutí bouřek.

Může to napáchat paseku

Co se tedy o víkendu může seběhnout a jaké to pro vás může mít důsledky. Lokálně se očekávají přívalové deště, které mohou zatopit podchody, podjezdy, sklepy a rozvodit malé toky. Lze očekávat také škody způsobené silným větrem, a to v důsledku lámání větví stromů.

Čtěte také: Léto 2024 bude nejhorší v historii, zjistili meteorologové. Už ví, jaké bude panovat v Česku počasí

Velkým nebezpečím jsou potom blesky a kroupy. Je třeba dbát na bezpečnost, zejména pokud jde o zásah bleskem či úraz padajícím předmětem. Pakliže budete vyjíždět na silnici, raději jeďte pomaleji a mějte výše uvedené na paměti.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *