15/06/2024

Geopolitická situace nejen ve světě, ale i poměrně nedaleko našich hranic, není zrovna ideální. Nelze tedy dělat, že se nic neděje, a naopak je třeba zahájit přípravy, které České republice umožní být o krok napřed, kdyby přeci jen jednou došlo na nejhorší.

Aby nebylo pozdě

Není tedy vlastně překvapivé, že se česká armáda připravuje na možnou mobilizaci. Za tímto účelem už na Generálním štábu vznikl speciální tým, který v první fázi spojuje nejrůznější informační systémy a přehledy, které jsou v České republice k dispozici. Jde o to, aby byl získán co možná největší přehled o obyvatelích země, stejně jako nejrůznějších firmách, které zde působí a kterých by bylo možné v případě krize využít.

Nemůžeme sbírat data až v době ohrožení státu. To by už bylo pozdě,” uvedl pro server Novinky.cz generál Petr Šnajdárek, který má celou akci na starosti. Je přitom zajímavé, že jeho tým aktuálně využívá novely branného zákona, která byla přijata teprve v loňském roce. A jak se ukazuje, šlo o potřebné opatření.

V první fázi se budou zpracovávat pouze anonymizovaná data, která bude možné rychle zpřesnit a v případě krize či napadení okamžitě využít. Důvodem je to, aby se usnadnilo plánování obrany a především potom urychlila případná mobilizace. Ta se může týkat jak občanů, tak firem. Může být také jen částečná a zasáhnout jen potřebné segmenty.

Kdo může nastoupit?

Obecně však platí, že branná povinnost platí pro všechny od 18 do 60 let, a to jak pro muže, tak i ženy, což se příliš neví. Pokud jde o obyvatelstvo, o něm sbírá armáda údaje typu věku, vzdělání nebo zda disponují řidičským či zbrojním průkazem. Velmi důležitým faktorem je také to, zda by lidé byli schopni vojenské služby.

Čtěte také: V Česku zkrachovala velká banka. Lidé se mají přihlásit o peníze, jinak o všechno přijdou

V případě společností působící v České republice jde především o to, jakou disponují technikou. Řeč je například o nákladních autech nebo jeřábech. Důležité jsou dnes ale také nejrůznější pokročilé informační technologie.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *