23/05/2024

Krach banky je vždy velkou nepříjemností. Jde totiž o instituci, které důvěřujeme natolik, že jsme do ní vložili své celoživotní úspory. Když potom padne, představuje to velkou zkoušku. Navíc takové případy ukazují, jak moc je celý tento sektor citlivý na nečekané situace a šuškandu.

Banka ve skvělé kondici

Když se totiž rozkřikne, že má nějaká banka problémy, a ona je reálně vůbec mít nemusí, okamžitě se do jejích poboček navalí lidé, kteří chtějí vybírat své vklady. Něco takového nemůže ustát žádná banka. A přesně to se před dvěma lety stalo oblíbenému bankovnímu domu Sberbank.

Tato banka zkrachovala skutečně divoce, a to bez zjevného důvodu. Jak se totiž později ukázalo, její finance byly v naprostém pořádku, což také umožnilo návrat prostředků klientům prakticky ve stoprocentní míře. To je v takovýchto případech opravdu málokdy vídané.

Předně je třeba říct, že vklady ve Sberbank byly pojištěné Garančním fondem. Lidé tak dostali prakticky okamžitě zpět ekvivalent částky 100 000 euro, tedy nějakých 2,5 milionu korun. Problém byl s vklady, které tuto částku přesahovaly, a že jich nebylo zrovna málo.

Ještě máte šanci

Ty totiž spadly do insolvenčního řízení, přičemž to se povedlo do konce dotáhnout teprve nedávno. Mnozí tak už zapomněli, že jim ve Sberbance nějaké peníze visí. Jak jinak si totiž vysvětlit, že se o ně tisíce lidí jednoduše nepřihlásilo.

Výplata vkladů začala už 18. března, přičemž měla běžet do 15. dubna a následně byla prodloužena o další měsíc. Jenže ani v tomto termínu si lidé peníze nevyzvedli. Tudíž budou mít příležitost až do 14. června. Potom už bude získání prostředků o poznání složitější.

Celkem bylo osloveno 15 300 věřitelů, přičemž o své prostředky se přihlásilo jen 8400 z nich. Tisíce lidí tam tedy stále mají nevyzvednuté vklady. Jde přibližně o čtyři miliardy korun, což není zrovna málo.

Čtěte také: Velká banka v Česku má závažný problém. Hrozí, že ji odstřihnou od systému. Klienti už odcházejí

A jak se o peníze přihlásit? Je to velmi jednoduché. Stačí navštívit kteroukoliv z poboček Komerční banky, která výplatu peněz zprostředkovává. Případně lze požádat také online, ovšem to je možné pouze do výše vkladů 100 tisíc korun.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “V Česku zkrachovala velká banka. Lidé se mají přihlásit o peníze, jinak o všechno přijdou

  1. ale my jsme už o všechno přišli pri nástupu pěti koalice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *