23/05/2024

Jak se v poslední době ukazuje, ovoce se do České republice nedostává vůbec v dobré kondici. Naopak, zjištění úřadů potvrzují podezření, že tuzemské obchody nakupují co možná nejlevnější zboží, které nemá absolutně žádnou kvalitu a navíc často hrozí tím, že bude vysoce závadné. Stalo se to v poslední době několikrát.

To se jen tak nevidí

A už tu máme další případ, který je obzvláště vypečený. Nezbývá než konstatovat, že spotřebitelé měli štěstí, že ho Státní zemědělská a potravinářská inspekce dokázala zachytit. Něco tak otřesného se totiž jen tak nevidí.

Potravinářská inspekce zjistila 2,64 tuny exotického ovoce atemoya thompson s koktejlem 6 nadlimitních pesticidů, některé překročily limit 7x,” uvedla SZPI ve svém hlášení na adresu exotického ovoce, které však mezi zákazníky nabývá na oblibě.

Pakliže vás zajímá, jaké všechny limity byly překročeny, je to skutečně velmi dlouhé čtení. Jde o acetamiprid v množství 0,030 miligramů na kilogram (mg/kg; limit: 0,01 mg/kg), buprofezin v množství 0,073 mg/kg (limit: 0,01 mg/kg), flupyradifuron v množství 0,035 mg/kg (limit: 0,01 mg/kg), fluxapyroxad v množství 0,025 mg/kg (limit: 0,01 mg/kg), imidacloprid v množství 0,073 mg/kg (limit: 0,01 mg/kg) a pyraclostrobin v množství 0,063 mg/kg (limit: 0,02 mg/kg).

Takto vypadalo prudce chycené ovoce. / Foto: Potraviny na pranýři

Pořádný průšvih

SZPI se dostala do rukou dokumentace, podle které se mělo do České republiky dostat 2,64 tuny ovoce, což je opravdu pořádný náklad. Nevyhovující vzorek byl odebrán ve společnosti Tao export&import s.r.o., tudíž došlo k zásahu přímo u zdroje. Dotyčná právnická osoba teď může očekávat tučnou pokutu.

Čtěte také: Nový obchod s potravinami v Česku. Otevírá pobočky na nečekaných místech a bez obsluhy

Dodavatelem byla společnost R. Parise Importacao E Exportacao De Frutas z Brazílie, a pokud vás zajímá číslo šarže, potom znělo LOTE:WPAT012003A.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *