23/05/2024

Možná jste dosud brali na lehkou váhu všechna ta varování o tom, že není úplně ideální, pokud má člověk doma spousty chytrých spotřebičů, u kterých nehlídá jejich bezpečnost. Jistě, v případě chytrého mobilního telefonu víme, že může být napaden, a dáváme si dobrý pozor. Málokdo si však uvědomuje, že to samé se mu může přihodit třeba s inteligentní lednicí nebo televizorem.

Výrobci se to nepovedlo

Právě televize se v posledních letech vyvinuly doslova skokový tempem. Z hloupých přístrojů, na kterých bylo možné pouze naladit jasně dané televizní programy, jsou dnes chytrá centra zábavy v českých domácnostech. Řada lidí ani neví, jak schopný přístroj v podobě své TV doma vlastně má. A že je to vlastně takový počítač, jen tak nevypadá.

Bohužel to však znamená, že taková přístroj může být napaden zvenčí, tudíž nad ním někdo převezme kontrolu. Teď se to naplno ukázalo na případu televizí značky LG, která má skutečně pořádný průšvih, a to i proto, jak se k celé záležitosti postavila.

Společnost Bitdefender totiž upozornila na skutečnost, že spousta televizí LG má skrytou bezpečnostní díru, které mohou využít útočníci ke svým nekalým zájmům. Jde o TV používající operační systém WebOS, a to ve 4. až 7. verzi. Právě tento systém se stará o to, že je televize schopná řady různých funkcí.

Na co si dát pozor?

Jakmile se však něco takového objeví, může se do televize dostat někdo zvenčí a začít ji fakticky ovládat. V tomto případě tak může učinit na téměř 100 tisících přístrojích, z nichž spousta se prodala i v České republice. Konkrétně je problém zejména s těmito TV a verzemi operačního systému:

  • WebOS 4.9.7 až 5.30.40 – LG43UM7000PLA
  • WebOS 04.50.51 až 5.5.0 – OLED55CXPUA
  • WebOS 0.36.50 až 6.3.3-442 – OLED48C1PUB
  • WebOS 03.33.85 až 7.3.1-43 – OLED55A23LA

Něco takového se pochopitelně může stát a je na výrobci, aby to neprodleně řešil. Jak se teď ale ukázalo, tato závada je známá už od listopadu loňského roku a LG s tím celé měsíce nic nedělalo. Probudilo se až teď, kdy zřejmě došlo k nějakému průšvihu. Došlo tedy k vydání záplaty, kterou si ale lidé musí nainstalovat, respektive aktualizovat operační systém.

Čtěte také: Česká televize vyběhla se Železným. Dveře mu zabouchl někdejší parťák

Mnozí o tom ale vůbec netuší, a tak tento úkon neprovedou. V ohrožení tedy budou i nadále. Lidé totiž televize příliš často neaktualizují, jelikož nechtějí, aby se jim tam něco rozházelo. Takto však budou mít doma televizor připojený na domácí Wi-Fi síť, který může být opravdu nepříjemným trojským koněm.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Máte-li doma tuhle televizi, hrozí vám drsná věc. Domácnosti v Česku jsou v ohrožení

  1. Může autor článku doplnit, jak se takový “obrovský” průšvich projevuje? V TV asi nezadávám přihlašovací údaje k bankovním účtům, že by mi útočník přepíná programy? Mám starší LG tv a firmware se aktualizuje sám, tak bych se divil, že by to uvedené novější neměly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *