23/05/2024

Vláda chystá zásadní změnu pro pracující důchodce. V rámci chystané důchodové reformy budou mít možnost odejít z povinnosti platit sociální pojištění, čímž se jim výrazně zvedne čistá mzda.

Zrušení sociálního a zdravotního pojištění

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka potvrdil, že zrušení sociálního pojištění pro pracující důchodce je součástí návrhu důchodové reformy, která se bude letos schvalovat. Cílem je motivovat více lidí v důchodovém věku k práci.

“Aby nám nenastal stav, kdy člověk ze stoprocentního výkonu najednou úplně vypadává a přestává pracovat. My tady opravdu chceme nastavit větší motivaci i u starobních důchodců,” uvedl Jurečka.

V praxi to bude znamenat, že důchodci, kteří se rozhodnou pracovat i po dosažení důchodového věku, nebudou muset odvádět 6,5% sociální pojištění z hrubé mzdy. To povede k nárůstu jejich čisté mzdy o několik tisíc korun měsíčně.

Příklad nárůstu mzdy

Pro ilustrativní příklad si můžeme vzít mzdu 30 000 Kč. Po zrušení sociálního pojištění se čistá mzda důchodce zvýší o 1 950 Kč měsíčně. To je nárůst o 6,5%, čímž se dostane nad mzdu běžného zaměstnance na stejné pozici.

Nemotivující systém

Současný systém oceňuje práci v důchodu jen symbolicky. Důchod se sice za odpracovanou dobu zvyšuje, ale nárůst je obvykle jen několik desítek korun měsíčně. Navíc je nutné o něj složitě žádat na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Zrušení sociálního pojištění by mělo tento systém zefektivnit a motivovat více důchodců k práci.

Další úlevy pro předdůchodce

Vláda uvažuje i o dalších úlevách pro lidi v předdůchodovém věku. Od roku 2023 již platí, že lidé starší 55 let, kteří pracují na zkrácený úvazek, mají možnost uplatnit slevu na pojistném ve výši 5%. V budoucnu by se tato sleva mohla týkat i plných úvazků a zaměřit se na lidi krátce před důchodem nebo na ty, kteří se starají o své nemocné rodiče či prarodiče.

Závěr

Zrušení sociálního pojištění pro pracující důchodce a další úlevy pro předdůchodce jsou krokem správným směrem. Měly by vést k větší motivaci k práci v seniorském věku a k celkovému oživení trhu práce.

Je však důležité zdůraznit, že se jedná o návrh, který ještě musí projít legislativním procesem. Konečná podoba a dopady reformy se tak teprve uvidí.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Pracující důchodci v Česku si přijdou na pořádný balík. Zaměstnanci mohou jen závidět

  1. …to budou tedy v budoucnu důchodci umírat na montážních linkách?
    …za pár stříbrných od Jurečky, budou mít krásný život…😂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *