25/05/2024

Tak nějak už to všichni tušíme, a to podle vývoje počasí, které se v České republice odvíjí v posledních měsících od začátku roku. Nic není tak, jak jsme byli zvyklí. Zima v podstatě přestala existovat a zvláštní je také jaro, kde se střídají tropické teploty s velkými teplotními propady.

Není to vůbec dobré

Podle meteorologů je zaděláno i na to dosud nejparnější léto v historii. A to poté, co rok 2023 v tomto ohledu zlomil nejeden rekord. Jak se ale zdá, nevydrží to příliš dlouho. Podle meteorologů můžeme v příštích letech zažít sérii ještě většího oteplování, než na jaké jsme byli svědky doposud.

Pokud se podíváme na předpověď pro příští tři měsíce v dlouhodobém pohledu, zjistíme, že trend, který vidíme, pravděpodobně bude pokračovat. A rok 2024 bude soupeřit s tím předchozím o pozici nejteplejšího v historii, což je děsivé,” uvedla meteoroložka Chloe Brimicombe z Univerzity ve Štýrském Hradci pro server CNET.

Meteorologové a vědci mají pochopitelně jasno, proč se tak děje a co to právě zažíváme. Naše klima, Českou republiku nevyjímaje, je stále teplejší v důsledku neustálého vypouštění emisí z fosilních paliv, což vede ke změnám počasí, kterých jsme právě svědky.

Jen tak se to neotočí

První náznaky toho, že letošní rok bude tím vůbec nejteplejším, už ostatně máme. Dle evropského centra Copernicus, které sleduje projevy klimatické změny, byl únor roku 2024 tím vůbec nejteplejším, a to v rámci záznamů vedoucích až do roku 1940.

A přestože už se dělají určitá opatření, aby byl lidský faktor ve změně počasí omezen, je docela možné, že současné generace už se změny nedočkají, ale naopak se budou muset smířit s pokračováním tohoto trendu po dobu jejich životů. Je třeba se připravit na extrémní horka na pravidelné bázi, které budou provázet sucha, záplavy a bouře.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *