25/05/2024

Dnes platí, že komu se nechce, ten jednoduše pracovat nemusí. Bohatě mu stačí, když natáhne na úřadě ruku a dostane poměrně tučné příspěvky. Ty se v posledních letech významně navyšovaly, a navíc přišla velká benevolence v jejich vyplácení. Mnoho lidí proto zjistilo, že se jim nevyplatí pracovat například za minimální mzdu. Raději si dojdou pro dávky a potom si něco přivydělají ještě takříkajíc načerno.

Záchranná síť, nikoliv samoobsluha

Jenže tomu je podle všeho konec. Stát už si nemůže dovolit financovat domácnosti, které nic neprodukují a pouze se přiživují na štědrém systému. Ten navíc není primárně určen pro ně, ale má sloužit jako záchranná síť pro ty, kteří do něj spadnou třeba po propuštění ze zaměstnání. Ty pochopitelně po potřebný čas podrží, aby se mohli znovu odrazit.

Nikdo ale není zvědavý na lidi, kteří ani pracovat nechtějí. A že dnes není o práci nouze. Pokud přijdete na Úřad práce, vždycky vám něco najdou, jen se trochu snažit. Kdo tak ale neučiní, bude se do budoucna potýkat s problémy. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž v rámci reformy sociálních dávek plánuje i velkou novinku.

Tou je takzvaná veřejná služba, což ve výsledku není nic jiného, než povinná práce. Pakliže se někdo v produktivním věku ocitne bez zaměstnání, pochopitelně nebude muset hned nastoupit do veřejné služby. Dostane určitý čas, aby si našel novou práci. Tento institut má nastoupit tehdy, když se u dlouhodobě nezaměstnaných nic jiného nedaří.

Mělo by to lidi motivovat

Někdo to přitom může vnímat jako velmi kontroverzní krok. Ostatně, koketovalo se s ním už v roce 2012, avšak Ústavní soud tehdy koncept veřejné služby shodil ze stolu. Prý je v rozporu se zákazem nucené práce. Nakonec byl v určité formě prosazen, ale příliš se nevyužívá.

To by se však mělo změnit. Teď celá záležitost dozná významných novinek a bude fungovat jinak než dříve. Lidé pobírající sociální dávky, kteří nechtějí pracovat, budou muset vykonávat veřejnou službu, a to například v rámci práce pro obci.

Čtěte také: Úřad práce zatne tipec nezaměstnaným. Podpora v nezaměstnanosti se zpřísní

Ve výsledku se třeba tento institut ani tolik neuplatní, jelikož obce se zaměstnáváním některých obtížnějších lidí budou mít spíše potíže, ovšem mělo by to sloužit jako určitá motivace k tomu, aby si lidé sami hledali práci, která jim bude vyhovovat více.

Foto: Shutterstock

7 názorů u článku “Do Česka se vrací povinná práce. Zapomeňte na to, že se budete flákat. Pořádně se přitvrdí

  1. Tak hlavně aby i cigáni pracovali a ne jenom my důchodci a slušní lidé

  2. Zavést veřejnou službu je v pořádku. Když Úřad práce nabídne žadateli práci a jemu nebude vyhovovat – odmįtne ji, tak musí přijmout ” veřejnou službu ” pro obec. Pokud ji odmítne, tak ať mu žádné soc.dávky vypláceny nejsou. Nemůže být stále příživníkem. Za komunistů museli pracovat všichni, jinak si šli sednout do chládku.

  3. Nebude to tak, jak se všude píše, ministr musí pamatovat na zmíněný nález Ústavního soudu z roku 2012.

  4. Jj. Všichni tady ti, co jsou dlouhodobě nezaměstnaní a vlastně nezaměstnatelní mají nějaký “zdravotní” problém. To znáte ten vtip jak přijde c..án k doktorovi a říká: Panedoktore, nemůžu pracovat, strašně mě bolí záda. Doktor: A kde pracujete? C..án: Od zítra na stavbě. Tak že asi tak.

  5. To už mělo být dávno pak by se mi v práci smáli že jsou na pracáku a načerno si vydělají o deset Kč cista ruka min než já v hrubým

  6. Tak teť ať mě někdo vysvětlí Jak je možný Já jsem rok a něco bez práce na podporu nemám nárok na dávky taky nemám nárok třičtvrtě roku si hledám práci bohužel bez úspěchu ne z mojí strany ale z jiných stran a když jsem šla na sociálku požádal o nějakou tu korunu tak mě slušně paní poslala jdu pryč že nemám na nic nárok. Všichni tvrdí kolik je práce a mně se neozve nikdo ani na brigádu tak by mě zajímalo teď jak jsi tu práci mám najít A nehledě na to že nemám z čeho žít Já osobně. Ale podle paní ze sociálky nemám nárok ale cikáni ty mají nároky na to že porodí i dítě.

  7. Dobrý den co pořád Cikáni podívejte se kolik UK je.na podpoře .A berou peníze z nás kteří dělají.A hlavně s práci to dnes není jaké to bylo.Samá agentura která okrádá všechny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *