15/06/2024

Pokud v České republice vlastníte nějakou tu nemovitost, nepojí se to pouze se samými výhodami, jak by se mohlo zdát, ovšem může to přinést také nemalé starosti, obzvlášť pokud se rozhodnete takový dům nebo byt nějakým způsobem pronajímat.

Kouřit mohou

Možná si říkáte, že si podáte inzerát a počkáte si na dokonalého nájemníka. Takového, který bude od pohledu slušný a ideálně také jednoznačně schopný vám platit nájem. Nikdo samozřejmě nechce, aby jeho byt přišel k újmě.

Většina lidí například nechce, aby jejich byt obýval kuřák. Nelze se tomu divit, jelikož každý dobře ví, jak takováto aktivita dokáže celý byt ovlivnit a zamořit kouřem, kterého se potom obtížně zbavuje. Jenže nic takového v rámci nájemní smlouvy omezit nelze. Jediné, co můžete udělat, je po ukončení nájmu požadovat uvedení bytu do původního stavu, a to včetně zbavení se možného zápachu.

Domácí mazlíček je právo

Stejně tak není do nájemní smlouvy žádným způsobem možné zakomponovat, zda nájemník může v bytě chovat psy nebo kočky, jakkoliv to může výrazně ovlivnit dopad na vybavení bytu. Podle zákona mu ale do toho nesmíte mluvit a nesmíte ho odmítnout na základě toho, že má nějaké zvíře.

Pokud se nájemníka pokusíte vybírat podle těchto kritérií, může vás to přijít také hodně draho, jelikož je to diskriminační. V takovém případě se může obrátit na soud s tím, že mu neumožňujete bydlet kvůli daným okolnostem, na což nemáte právo. Může také požadovat náhradu škody.

Aktualizace 20.5.: Článek v původní verzi obsahoval nepřesné informace. Za to se omlouváme.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *