03/12/2024

Státní kasa v České republice je děravá jako ještě nikdy, a tak se hledají cesty, jak zamezit tomu, aby z ní odtékalo tolik peněz jako dosud. Jednou z cest je pochopitelně omezit nejrůznější výdaje směřující směrem k občanům. Jde o nejrůznější příspěvky a dávky, na nichž je postaven sociální stát a které dnes čerpá velká část obyvatelstva.

Jde se zkoumat majetek

Je potřeba si zkrátka říct, komu a v jaké situaci se bude pomáhat. Současný systém se poněkud zvrhl, to už je naprosto jasné. Máme tu lidi systematicky nepracující a žijící na dávkách. Dále potom poměrně movité jedince, kteří přesto ale na nějaký ten příspěvek od státu čerpají.

Ministerstvo práce a sociálních věcí proto chystá reformu celého systému. Předně by se všechny dávky, které dnes lidé pobírají, měly sjednotit do jedné, které se navíc nebudou vztahovat na jedince, nýbrž celou domácnost. To je logické, jelikož v této dávce bude zahrnut i příspěvek na bydlení. Ten přitom čerpají stovky tisíc domácností.

Velká část z nich ovšem podle odhadů poměrně brzy odpadne. Stát si totiž začne ověřovat, zda lidé, kteří ho čerpají, nemají nějaký majetek. Typicky bude zkoumat, kolik peněz jim leží na bankovních účtech, případně zda nevlastní nějaké nemovitosti nad rámec té, ve které bydlí a na níž příspěvek třeba čerpají.

Komu dávat peníze?

Zkrátka a dobře, pokud budete mít na účtech větší částky peněz, případně na katastru zapsáno více nemovitostí, stát vám příspěvky jednoduše zamítne. Řekne vám, ať nejprve finanční prostředky utratíte, případně ať si je opatříte prodejem svých nemovitostí.

Kritici však namítají, že jde o velmi asociální postup. Lze si totiž představit celou řadu situací, kdy lidé sice nějakou tu nemovitost navíc mají, ale stejně jsou ve svízelné situaci. Typicky když vlastní problematické nezrekonstruované domy, případně něco zdědí, ale příliš neví, co si s tím počít. Je přitom otázkou, zda je zodpovědné takové lidi tlačit do prodeje.

Čtěte také: Blíží se velké zabavování nemovitostí v České republice. Kdo se neozve, ten o dům přijde

Na druhé straně je však třeba zohledňovat potřeby státu, tedy všech daňových poplatníků. Mnozí z nich nic nevlastní a příspěvky nepobírají. Přesto ale přispívají na ty, kdo tak činí.

Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, Úřad práce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *