25/05/2024

Zdá se, že nějakou cestu k levnějším potravinám si Češi vždycky najdou. Poté, co se tu obchodní řetězce doslova utrhly ze řetězu a začaly až nesmyslně zdražovat zboží, objevila se možnost velmi levných nákupů v sousedním Polsku. Dalo se tam ušetřit 30 až 50 %, když se zadařilo, a to při velkých nákupech ospravedlnilo i delší cesty.

Objevila se skvělá příležitost

Jenže tato výhoda již skončila poté, co se u sousedů zvýšila daň z přidané hodnoty a do toho navíc ještě zlotý posílil vůči české koruně. V Polsku je sice nadále levněji, ale už je to třeba jen o deset procent, což už nikoho dvakrát nevytrhne. Natožpak, aby kvůli tomu vážil třeba sto kilometrů dlouhou cestu tam a zase zpátky.

Mnozí přitom doufali, že tuzemské obchodní řetězce přijdou k rozumu a přeci jen ceny potravin upraví směrem níže, aby si je zákazníci mohli bez problému dovolit. Jenže to se nestalo a po uklidnění na počátku letošního roku se opět začalo významněji zdražovat. Experti mají přitom obavy, že by to brzy mohlo být skutečně významné.

Ale i tady se nakonec našla alternativa. Obrovský nárůst poptávka aktuálně zaznamenává relativně nový řetězec Tamda Foods. Toho si dříve nikdo příliš nevšímal, ovšem teď Češi zjistili, že tam své nákupy pořídí mimořádně levně. Přinejmenším ve srovnání s ostatními řetězci. Na pořadu dne je potom další expanze této obchodní sítě, která zatím působí jen v Praze, Brně a v Ústí nad Labem.

Teprve tady vám dojde, jak moc vás třeba v Kauflandu nebo Albertu berou na hůl. Vždyť já tady pořídím třítisícový nákup za poloviční cenu. Jistě, chápu, že si každý může určovat ceny po svém, ale co je moc, to je zkrátka příliš,” říká paní Hana, která už půl roku jezdí nakupovat pouze do Tamdy v Praze. “Jen mě mrzí, že jsem to nevěděla dříve. Když si představím, kolik peněz jsem zbytečně vyhodila v těch vydřidušských supermarketech.

Tamda Foods se těší obrovskému zájmu zákazníků v České republice. Mohou za to nízké ceny. / Foto: Tamda Foods

Těžko se tomu věří

Pravdou je, že se tu dá ušetřit prakticky úplně na všem. Když se po tomto obchodě porozhlédnete, zaujme vás jedna věc. “Všechno je tu normálně k dostání za ceny, které jiné supermarkety používají jako akční,” vysvětluje Hana.

A to je zkrátka rozdíl. Zatímco běžný obchodní řetězec vám za rozumnou cenu prodá jen to, co zrovna zahrne do svého slevového letáku, v Tamda Foods jde o standardní ceny na všechno. Třeba taková Studentská pečeť stojí běžně v obchodech téměř 100 Kč, ale když jde do akce, můžete ji mít třeba za 40 Kč. V tomto obchodě ovšem stojí neustále 35 korun.

Čtěte také: Slavný český obchod definitivně končí. Po 100 letech zavřel krám. Češi nevěří vlastním očím

Jako z jiného světa potom působí zejména kategorie drogerie. Tam jsou ceny zcela nesrovnatelné s tím, co nabízejí ostatní obchodní řetězce. Běžně jsou poloviční, ale klidně ještě nižší. Je opravdu neuvěřitelné, že obyčejnou drogerii se tu zahraniční subjekty stále snaží prezentovat jako něco luxusního.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *