23/05/2024

Všechno nasvědčuje tomu, že vlastnictví nemovitostí v České republice už nebude tak bezstarostné, jako tomu bylo doposavad. I když se musela platit daň z nemovitých věcí, byla stanovena poměrně nízko a nebyl problém jí zaplatit. Jenže to se začalo s letošním rokem měnit, a to ještě více, než kdokoliv očekával.

Pořádná pálka

Stát již před několika měsíci oznámil, že daň z nemovitosti vzroste o 80 %. Měl to tak být přibližně 1,8násobek toho, co se platilo dosud. Ovšem tento druh daně je velmi specifický. Ukázalo se, že jakmile se na něj sáhne, může okamžitě velmi prudce vystřelit. Porušení dosavadního stavu totiž okamžitě využily také obce, které si mohou přisadit svými koeficienty.

Jak to dopadlo, to už dnes mnoho domácností dobře ví. “Když mi přišla složenka, myslela jsem si, že je to špatně. Volala jsem tedy na místní finanční úřad, ale tam mi řekli, že je to dobře,” říká paní Anežka ze Zlína. Namísto dosavadní tisícikoruny najednou platí přibližně 4 tisíce korun. A někde se daň z nemovitosti zvedla dokonce pětkrát.

Mnoho lidí teprve teď objevilo, že součástí daně z nemovitosti je takzvaný místní koeficient, který určují právě obce. Těm se nelíbilo, že z centrálního navýšení daně nemají příliš mnoho navíc, a tak se rozhodly příležitosti využít ve svůj prospěch. Nutno říct, že tak neučinily všechny, ovšem je docela možné, že další se k tomu kroku uchýlí v příštím roce, když uvidí “úspěšnost” této akce u jiných.

Pravdou totiž je, že obce takto mohou do svých rozpočtů získat nemalé peníze. Je přitom zajímavé, že mají skutečně velkou flexibilitu ve stanovování koeficientů. Vyšší daň se tak může vztahovat třeba jen na některé čtvrtě nebo dokonce jen některé ulice.

Dobré časy jsou pryč

Situace nevyužil pouze Zlín, ale třeba také Jihlava nebo Olomouc. Jejich vedení přitom argumentuje tím, že daň z nemovitosti u nich byla velmi nízká, a tak přišel čas na její zvyšování. Ovšem nízká je i v jiných lokalitách, to platilo plošně. Je však možné, že nůžky se začnou zajímavým způsobem rozevírat. Zisk z navýšení daně je totiž skutečně lákavý. Jak uvádí představitelé Zlína, příjem jen z tohoto zdroje se jim navýší o téměř 100 milionů korun. To není vůbec malá částka.

Čtěte také: Stát chce pro Čechy vylepšit nájmy. Majitelé nemovitostí se ale bouří, jde to proti nim

Je naprosto evidentní, že doba, kdy bylo držení nemovitostí v České republice mimořádně levné, nenávratně končí. Podle některých expertů by to mohlo přinést i určité benefity pro trh s bydlením. Už totiž nemusí být tak výhodné nakupovat byty na investice a nechat je potom ležet ladem.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *