23/05/2024

Žijeme ve skutečně podivné době. Na jedné straně chce stát po svých občanech, aby odváděli stále větší peníze do jeho rozpočtu ve formě nejrůznějších daní nebo sociálního pojištění, ale na straně druhé rovnou vydává obrovské sumy peněz prakticky pro každého. Ať už spadáte do jakékoliv skupiny, je prakticky jisté, že si najdete příspěvky nebo dotační programy, které se vás týkají a které můžete okamžitě začít čerpat.

Peníze se musí vyčerpat

O některých se mluví více, o jiných méně. Paradoxně jeden z nejužitečnějších systémů se zatím krčí na okraji zájmu. Jde o prostředky, které stát vyčlenil na rekvalifikaci lidí, případně zvyšování znalostí. Mnoho lidí si platí nejrůznější kurzy po vlastní ose. Jednoduše proto, aby byli více konkurenceschopní na trhu práce. Málo se ale ví o tom, že je tu na to připraven rozpočet ve výši 5 miliard korun, ze kterého může prakticky kdokoliv získat 50 000 Kč na kurzy dle svého uvážení.

Tyto peníze jsou poskytovány v rámci Národního plánu obnovy, který čerpá z příspěvků z Evropské unie. Jak známo, ty jsou časově omezeny a nejinak je tomu i v tomto případě. Program se musí stihnout vyčerpat do září roku 2025. Dalo by se tedy předpokládat, že stát bude vyvíjet nemalou aktivitu k tomu, aby lidi přesvědčil k tomu, že si mají nějaký ten kurz objednat. Je totiž docela možné, že se peníze za rok a půl ani vyčerpat nestihnou, což by byla škoda.

Je otázkou, proč se k dané věci nespustila velká kampaň. Tady totiž více než u jiných záležitostí platí, že oněch pět miliard korun může mít v konečném důsledku mnohem větší finanční efekt, jelikož si tím místní lidé zlepší své znalosti a schopnosti, čímž budou pro ekonomiku, respektive jednotlivé firmy, užitečnější.

Pro výběr byl zřízen celý webový portál, který funguje jako internetový obchod, kde si můžete vybírat jednotlivé kurzy. Ty jsou rozděleny do různých kategorií, které se liší podle toho, jaká je vaše současná situace. Je tu například kategorie zabezpečené rekvalifikace, která je určena pro nezaměstnané na Úřadu práce.

Výběr je opravdu široký

Ovšem zdaleka neplatí, že pro čerpání financí na nějaký ten kurz musíte být nezaměstnaní. V rámci kategorií Kurzy digitálního vzdělávání a Zvolená rekvalifikace totiž může žádat úplně každý. “Kurzy mohou probíhat prezenčně u vzdělavatele, online nebo kombinací těchto forem. Vzdělávací kurz v oblasti digitálních dovedností nesmí být kratší než 16 hodin, rekvalifikační kurzy mají počet hodin a formu výuky podle akreditace,” uvádí se na webu.

Platí přitom, že každý má nárok na finanční obnos 50 tisíc korun, ze kterého mu budou propláceny kurzy po dobu tří let. Můžete tedy jít třeba na dva dražší nebo více levnějších. V některých případech je třeba hradit také určitou spoluúčast, avšak netýká se to všech.

Čtěte také: Velká změna v práci v Česku. Nově poletíte na dlažbu za úplnou drobnost. Klidně i bez důvodu

A z čeho můžete vybírat? Je tu skutečně všechno, co by vás jen mohlo napadnout. Můžete si zlepšit kvalifikaci v programování, počítačové grafice nebo digitálním marketingu, což jsou obory, které teď takzvaně frčí. Najdou se ale také přízemnější obory, které jsou nicméně neméně užitečné. Můžete se tak rekvalifikovat třeba na floritsku, výživového poradce nebo kadeřnici.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *