13/06/2024

Ještě v loňském roce se tady dveře netrhly. Do tohoto vyhlášeného obchodu v Praze proudily davy místních, ale také turistů. Ostatně není divu, vždyť lahůdkářství Zlatý kříž patřilo k obchodním klenotům České republiky. Fungovalo přinejmenším 100 let a nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo snad zavřít.

Legenda končí

Řekla bych, že nejsme nejstarší lahůdkářství jen v Praze, Česku a střední Evropě, ale možná na celém světě, protože tyto lahůdky byly založeny za první republiky, i když nikdo vlastně neví, kdy přesně,” líčila ještě koncem loňského roku šéfka lahůdkářství Irena Klinderová pro server PrahaIn.

Tato prodejna byla vyhlášená především svými vynikajícími chlebíčky, na kterých si vždy dávala mimořádně záležet. Majitelka popisovala, že vytvořit takový chlebíček není nic jednoduchého. I kdybyste prý použili stejné suroviny, chuti jako v tomto lahůdkářství nedosáhnete.

Proto nikdo příliš nechápe, že lahůdky Zlatý kříž skončily. Jak totiž ukazuje obchodní rejstřík, od 26. ledna 2024 jsou v likvidaci. Kdo by snad doufal, že znovu otevřou, tato zpráva mu vezme veškerou naději. Stejně jako to, že majitelé se k věci vůbec nevyjadřují a je to tedy pro ně nejspíše uzavřená věc.

Bylo to moc drahé?

Spekuluje se o tom, že problémem mohl být skutečně vysoký nájem, který v pražské Jungmannově ulici muselo platit. Svou roli mohla hrát i konkurence. V okolí totiž otevřely mezinárodní řetězce jako Starbucks a Chatime, které dost možná odčerpávaly poptávku ze strany turistů.

Češi si v internetových recenzích stěžovali na to, že chlebíčky od Zlatého kříže jsou příliš drahé. Chlebíček zde vyšel na nějakých 45 Kč, ovšem to při dnešních nákladech není zase tak závratná částka. Za podobné peníze se prodávají i v jiných, a to méně vyhlášených lahůdkářstvích.

Čtěte také: Billa má problémy, zákazníci si stěžují. Obchod jako za socíku. A co teprve ten přebalenej hnus z Penamu

Na dveřích bylo nějakou dobu uvedeno, že je zavřeno z technických důvodů. Avšak teď začíná být jasné, že jde s velkou pravděpodobností o definitivní a nepříliš hezký konec. A také tečku za více než stoletou historií jedné legendy.

Foto: Zlatý kříž

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *