23/05/2024

Loňský rok byl pro prodejní objemy tepelných čerpadel zcela rekordním. Hlavně v posledním čtvrtletí roku 2023 se ovšem projevil stejně prudký pokles. Dle vyjádření šéfa asociace BWP jsou na vině především nerovné podmínky, které tento způsob vytápění znevýhodňují oproti plynovým kotlům.

Co je tepelné čerpadlo?

Přes rostoucí popularitu tohoto způsobu vytápění domácností není mnoha lidem stále jasný jeho princip. V základu jde o zařízení, které absorbuje energii z jednoho zdroje a pak ji dle potřebné teploty přenáší jinam. Mnoho lidí si přitom neuvědomuje, že nejde o nijak nový princip. To samé totiž dělá sušička nebo lednice.

V tomto případě se však tepelné čerpadlo skládá z vnitřní a venkovní jednotky. Venkovní odebírá teplou nebo studenou energii z okolního vzduchu, země či vody. Pak ji přenáší dovnitř, kde chladí nebo ohřívá.

Téměř tisíc na den

Podle dat Federální asociace tepelných čerpadel se v Německu v roce 2023 prodalo rekordních 356 000 tepelných čerpadel. Proti předchozímu období je to nárůst o více jak 120 000 instalací. Aktuální legislativní podmínky nejsou ale kompatibilní s plány, které má Německo v oblasti energetiky. Stejný nárůst prodejů tak bude následován prudkým poklesem.

Růst či pokles prodejů se jako jinde v EU odvíjí hlavně od ekologických snah o přechod k čisté nule stran emisí. To si stanovila EU jako celek i jednotlivé země ve vlastních plánech. Claus Fest, ředitel BWP asociace vidí však rok 2023 jako dosti promarněnou šanci. Diskuse o nových zákonech trvaly totiž moc dlouho, výsledkem byla značná paralýza trhu.

Foto: Shutterstock

Podle podpory

Prodeje stoupaly hlavně v polovině roku v naději na příznivé předpisy a další podporu. Koncem roku vzhledem k délce projednávání došlo naopak k poklesu. I průmysl dle Festa silně investoval do školení zaměstnanců. Firmy se zkrátka chtěly připravit na rostoucí zájem o tento způsob vytápění.

V zavádění podmínek pro instalace však vláda selhala, ani prodeje aktivně nepodporovala. I tak se však zdá být cíl instalace 6 milionů čerpadel do roku 2030 celkem reálnou metou. Tento postup avizovalo Německo už dříve, legislativní adaptace je ovšem nevyhnutelná.

Klasická otázka nákladů

Primárním důvodem spořejší instalace tohoto způsobu vytápění je dle jednatele asociace Dr. Martina Sabela prostá věc nákladů. Tepelná čerpadla „jedou“ na elektřinu, na kterou platí dvojnásobná daň oproti zemnímu plynu. Je tak na politicích, aby rychle vytvořili konkurenceschopné podmínky. Tedy v případě, že skutečně chtějí zatraktivnit svůj vytyčený plán i pro běžné obyvatele a firmy.

Foto: Shutterstock, zdroj: Finlord, pv-magazine

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *