03/05/2024

Desítkám tisíc vlastníkům nemovitostí hrozí s koncem tohoto roku jejich zabavení. Nejde ovšem o nějaké exekuční vymáhání nebo cokoli podobného. Tentokrát je důvodem jejich vlastní nepozornost a zápisy v katastru. Tu totiž kolikrát chybějí, nebo jsou neúplné či jinak chybné.

Nedostatečná identifikace

Na nápravu situaci zbývá už jen několik týdnů, aby vlastníci nepřišli o střechu nad hlavou. K 1. říjnu 2023 bylo v katastru nemovitostí 115 779 nemovitostí s nedostatečně určeným vlastníkem. Tito lidé mají dohromady 328 532 položek. Přehled zveřejňuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dvakrát do roka.

Krom toho jsou informace předány i obecním úřadům podle území nemovitosti. Právě místní samospráva by to pak měla zveřejni na úřední desce. ÚZSVM se snaží majitele aktivně dohledávat různými kanály včetně sociálních sítí. Ani na jednu instituci však nelze plně spoléhat, protože vedení záznamu je ze zákona hlavně na majiteli objektu.

Co to vlastně znamená?

Tato situaci nastává v případě, že v katastru schází jeden nebo více klíčových údajů. Konkrétně tedy jméno, datum narození, kompletní trvalé bydliště a rodné číslo. Kdokoli zde vedený má povinnost udržovat údaje aktuální, tudíž oznamovat i změny. Mohou se tu vyskytnou i nemovitosti, které podle katastru nepatří nikomu, třeba garáže.

Při žijícím majiteli je potřeba doplnit do konce roku údaje. Při úmrtí majitele je pak na místě návrh soudu k projednání dědictví. Doplňovat může totiž jen skutečný majitel podle dokumentů majitele i nemovitosti. A jestli vlastník už nežije, je určen právě dědictvím u soudu.

Čísla podle krajů

Konkrétní počty nedostatečné identifikace osob podle krajů vypadají následovně, stav odpovídá počátku roku 2023:

  • Hlavní město Praha: 1 439 osob
  • Středočeský kraj: 28 701 osob
  • Jihočeský kraj: 4 254 osob
  • Plzeňský a Karlovarský kraj: 4 622 osob
  • Ústecký kraj: 7 634 osob
  • Liberecký kraj: 1 045 osob
  • Královéhradecký kraj: 8 147 osob
  • Pardubický kraj: 5 928 osob
  • Kraj Vysočina: 4 817 osob
  • Jihomoravský kraj: 29 920 osob
  • Zlínský kraj: 13 792 osob
  • Olomoucký kraj: 6 899 osob
  • Moravskoslezský kraj: 6 509 osob
Foto: Shutterstock

Majetky po předcích

V případě nalezení už nežijícího předka je třeba prokázat dokumenty příbuznost. Tedy oddacím, rodným či úmrtním listem, dále pak třeba kupní či darovací smlouvou. Pokud vám takové dokumenty chybí, lze se obrátit na místní matriku nebo katastrální úřad. Ty povolí opis z pozemkových knih nebo zemských desek.

Jestli takové kroky nestihnete do konce roku a tedy vypršením lhůty, obraťte se na soud i bez dokumentace. Soud vás totiž vyzve k jejich dodání, získáte ovšem čas. Samotné úřady by pak měly poradit, kde a jak listiny sehnat, současně je však nemusí další úřad uznat. V takovém případě je opět na místě soud, konkrétně žaloba na určení vlastnictví. Důkazy budou však plně na vás

Původ komplikací

Ale jak je vůbec možné, že se objevují takové nepřesnosti v zápisech? Až do roku 1938 byl katastr pozemků velmi spolehlivý. Hlavně první republika ho udržovala ve vynikajícím stavu. Úpadek začal po 2. světové válce, podíl měly vlny konfiskací a přídělů. Tento trend pak vydržel až do revoluce roku 1989.

Roli hrají také ruční přepisy jmen, počeštění těch německých nebo nenahlášení nového jména po sňatku.

Foto: Shutterstock, zdroj: UZSVM

7 názorů u článku “Blíží se velké zabavování nemovitostí v České republice. Kdo se neozve, ten o dům přijde

  1. Takže stát získá nějaký majetek, o kterém třeba ani jeho právoplatný vlastník nemusí vědět! To je docela definice krádeže soukromého majetku. Ale dobře. Takže, co bude stát s tímto majetkem děla, až jej vlastně ukradne? Dá jej do držby, kde si jej koupí zase nějaký zbohatlík, aby ještě více zbohatl? Stát pak získá nějaké peníze, které naší úředníci a politici zase rozhází, nebo odkloní?! Spíše to vidím, na to, že jej prostě nechá zchátrat!! Navíc, pokud jsou chyby v dokumentaci na katastru, tak za co platí vlastník nemalé poplatky při jeho evidenci? Já mám za to, že úředník, musí vědět, že na dokumentu je chyba, nebo nedostatek již ve chvíli, kdy jej přebírá od žadatele o registraci!! Takže se může jednat o nedbalostní čin, nebo rovnou úmyslnou zlodějnu!!

  2. Úředníků je jak červených mravenců a po lidech chtějí, musíte všechno znát a splnit, co stát nařídí. Kdo potrestá stát, že nekontroloval úřady. Jestli něco bylo za poplatek, stát okradl občana a neodvedl svou práci. A problémy nastanou, jak se podaří těm mladým pirátům oloupit lidi za neznalost práce s počítači. Takové stupidní rady, najdete to a uvedena WWW a pokačuje to, Co tak říkat my občané, politici a vaši úředníci okrádáte občany, tak si počkejte na neše daně, nejdřív nás odškodněte za podobné nesmyslné poplatky. To snad není právník, který by se lidí zastal, ale za peníze státu, stát se chová, jako zloděj.

  3. Za to můžou komunisti. Absolutně popřeli nedotknutelnost soukromého vlastnictví.Katastrofa.

  4. Spisovatel to asi záměrně napsal poněkud agresivním stylem vůči naší moudré vládě zbytečných.
    V roce 2012 vyšel nový Občanský zákoník, který ukládá od roku 2014 v průběhu 10 let uvést katastr nemovitostí do souladu se skutečným stavem. Ono je to tam napsáno poněkud odborně , ale podstata je taková. Není to tedy současný výmysl pětikolky i když já osobně tenhle spolek podvraťáků a lhářů nemusím

  5. Objevil jsem zahradu po dědovi z roku 1923, kdy ji dostal od svého otce. Po konzultaci s právníkem nemá smysl o ní žádat. Dnes je bez příjezdové cesty. Tu v padesátých letech rozorali a připojili k svým pozemkům sousedi kteří je získali po válce. Jsem pouhý potomek původních obyvatel. Rudolf Maly

  6. Zase zbytečně nasrá..cí článek, ve většině případů jde o pole, louky kdesi v horní dolní, bez přístupových cest. Většinou po lidech narozených za Rakouska Uherska, či za první republiky. Jde třeba o lidi kteří emigrovali a jelikož nikdo nenahlásil ČS úřadům, že zemřeli, tak nebyl proveden přepis. U těchto pozemků jde o to, že je vlastník neznámý, nebo jsou to lidé teoreticky starší 100 let a je zde předpoklad, že již nežijí. Tyto pozemky pak komplikují výstavbu veřejné infrastruktury, bo nejdou ani odkoupit, ani vyvlastnit. Proto se dělá rozsáhlá revize KN, aby se tyto nedostatky napravily.
    PS: Stát nikomu nic nekrade, ba naopak vlastníka aktivně hledá. Ale pokud se vlastník nehlásí o svá práva, propadá nemovitost státu.

  7. Nemělo by být přirozenou povinností státu doplnit např. místo trvalého pobytu z registru obyvatel a podobně? A existuje nějaká veřejná databáze či něco podobného mimo pouze úřední desku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *