02/03/2024

Kvůli konsolidačnímu balíčku vlády vzroste od ledna také daňová zátěž lidí, kdy si pohorší zaměstnanci i OSVČ. Zaměstnanci budou totiž nově povinni platit nemocenské pojištění. Dále vzroste daňová progrese, současně zmizí nebo bude redukováno několik daňových slev. Nejvíce si pohorší rodiny s dětmi nad 3 roky věku. Hlavně tehdy, pokud jeden z rodičů zůstane doma.

Jak to bude u zaměstnanců?

Zaměstnanci budou od ledna 2024 odvádět daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění a také to nemocenské. Sazba bude 0,6 %, pro všechny stejně vysoká. Při průměrné hrubé mzdě 40 000 Kč bude nemocenské pojištění 240 Kč. Při platu o 10 000 nižším půjde o 180 Kč. Zásadní změny čekají také zaměstnance s vysokými příjmy.

Jde o hladinu mezi 1,5-2 miliony ročně, tedy měsíční příjem 125-175 tisíc Kč. U nich budou odvody naplno, přičemž zůstává roční vyměřovací základ 2,1 milionu Kč. Současně budou také zdanění vyšší sazbou. Limit pro sazbu ve výši 23 % bude totiž snížen na 36násobek průměrně mzdy.

Absence daňových slev

„Rozdíl bude ještě vyšší, má-li tento poplatník doma dítě starší 3 let a doteď uplatňoval slevu na manžela nebo třeba školkovné. Pak se dostáváme ke zvýšení daní a odvodů o 5 % z hrubé mzdy,“ osvětluje situaci daňová poradkyně Monika Lodrová. Příští rok také přinese zrušení množství daňových slev. Některé skupiny lidí to pocítí opravdu výrazně.

První je omezení slevy na manžela nebo manželku. Dosud přitom platilo, že dosáhl-li roční příjem jednoho z nich méně než 68 000 Kč, druhý mohl v daňovém přiznání uplatnit slevu 24 840 Kč. To se po novém roce změní. Sleva zůstává, ale lze ji uplatnit jen na manželku pečující o dítě do 3 let věku.

Foto: Shutterstock

Školkovné a benefity

Oblíbené školkovné bude kompletně zrušeno. Nejvyšší částka byla na hladině minimální mzdy. Za letošek tedy lze ještě snížit daň z příjmu až o 17 300 Kč za každé dítě. Od nového roku nic. Podobně si pohorší pracující studenti, kteří mohli využít slevu na studenta. To je další prvek, který zmizí.

Změny se týkají také osvobození zaměstnaneckých benefitů. Tedy třeba příspěvků na sport, kulturu nebo zdravotnická zařízení jako různé flexipassy. „Návrh zní omezit osvobození na polovinu průměrné mzdy, tedy cca 22 000 Kč. Současný stav osvobozoval benefity bez omezení. Při významnějších benefitech se tak zatížení ještě zvýší.“

A co OSVČ?

Živnostníci si mohou v daňovém přiznání uplatnit paušální výdaje. Úsporná opatření na ně tedy nedopadnou tolik. Podle úrovně příjmů a typu výdajů si pohorší asi o 2-4 procenta. Nově se zvýší minimální vyměřovací základ. Ze současných 25 % průměrné mzdy až na 40 % a to tempem 5 % za rok. Nepůjde tedy o skokové navýšení.

Zvýší se jim oba typy odvodů, k čemuž ještě přispěje navýšení průměrné mzdy na rok 2024. „U OSVČ hradících sociální pojistné ze skutečného základu dojde ke zvýšení na 55 % základu daně. Stejně jako zaměstnanci přijdou o některé slevy. To se však skutečně projeví od hrubého přijmu vyššího, než mají zaměstnanci,“ upřesňuje Lodrová.

Foto: Shutterstock, zdroje: Echo24, MPSV

Subscribe
Upozornit na

32 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Jindřich
2 měsíců před

Už tak vysoké daně se zvýší!! Nevyhrála náhodou 5koalice volby právě tím, že slíbili voličům, že daně nezvýší!? Není toto náhodou naprosto flagrantní porušení slibu politiků?! Jakou má tedy současná vláda a poslanci legitimitu?! Podle mne tím, že porušili svůj, myslím rozhodující, slib tak svou legitimitu zcela ztratila!! Co mohou občané v takové situaci vůbec dělat?! Mám zde opravdu demokracii?? Asi ne, když s tímto flagrantním porušením občané/voliči nemohou dělat po dobu 4 let naprosto nic!! Přitom se domnívám, že současní vládní politici vyhráli volby vědomým podvodem!! Když občan někoho jiného uvede vědomě v omyl, jedná se o trestný čin podvodu, a to dle §209 trestního zákoníku! Přesto, že se přesně toto stalo tak se ptám: U politiků toto právo neplatí?!

Balus
2 měsíců před

Doufám že to na Moravu nepřijde.

Iveta
2 měsíců před

Jo, co si debilní nemyslící čecháčci zvolili, to mají, nemají tím pádem právo si stěžovat!

Vilibald
2 měsíců před

Politici si dovolí jenom tolik, kolik jim lid dovolí. Jelikož češi se nechají dobrovolně odvést i před popravčí četu, tak ty prolhaní hyeny u vesla si můžou klidně dělat z úst konečníky

Dana
2 měsíců před

Tato vláda chce lidi odnaučit pracovat. Dělá pro to vše. Ti co se snaží, jsou dobří, platí velké daně státu, ale na nic pak nemají nárok. I důchody jim snižují, Proč tyto schopné lidi trestají? Protože sama vláda, poslanci i senátoři jsou neschopní, líní, podrazáci, tupě poslouchající EU a USA a ještě UA. Tam cpou miliardy, které chybí pro naše lidi. Ti, co se tady flákají na soc. dávkách, těm ještě přidají, hnus fialovej.

Jiří
2 měsíců před

Také se mi nelíbí další zdaňování mezd. Ale pro pořádek výplaty se dostávají zpětně, tedy v lednu každému přijde výplata za prosinec ještě s nižším zdaněním a nové zdanění bude za výplatu za leden, tedy přijde až v únoru a ne v lednu jak lživě uvádíte v titulku.

Lubor
2 měsíců před

A nezapomeňte tyto zmrdy volit znovu.
PS: Babiš není o moc lepší – je to samé, ale v bledě modrém.
OPOVAŽTE SI STĚŽOVAT! Vy jste je volili! Takže hezky všichni držme hubu a hezky jim covídkové vakcínečky a pomocinku ukrajiničce proti zlému Rusku zaplaťme!

Michaela
2 měsíců před

Přesně, jak tady píší druhý, co si hloupí Čecháčkové zvolily to mají, a že se neumí ozvat a jít do stávky, tak jako lékaři a učitelé, ale místo toho jdou jak ovce na porážku, tak to je jejich problém a i přesně jak už tady zaznělo, proč stále nedávat peníze Ukrajině, vždyť mi pro vládu u koryt nic nejsme, jenom hlupáci co si nechají vše líbit a jsou zticha.

Stanislav Navrátil
2 měsíců před

Dopadnou jako v Rumunsku,ke zdi a to co zase ušili, že budeme federace,fuj to už tady bylo budeme zase živit jiné země? Normálně nás tlačí do občanské války a jsem na to moc starý,ale líbit si to nesmíme nechat

karpi
2 měsíců před

Volili jste je?
Tak žerte!

Alena
2 měsíců před

Naštěstí nejsem závislá na tom, cokoliv přiznávat, socku neplatím vůbec, radši si investuji své vydělané peníze sama a žádný státní důchod nečekám, můj důchod z investic bude totiž násobně vyšší.

Mirek
2 měsíců před

1.problém je,že většina voličů jsou ovce. A kdyby hlasy ovcí nestačily mtak je tu od Bartoše návrh na korenspondenční způsob voleb. Ano,ten způsob co umožníl v USA v jeden okamžik na jedné poštovní přepážce odeslat cca 3000 hlasů v bidetův prospěch.

Jan
2 měsíců před

Tak už máte co jste chtěli do rachoty z vesela.. Gratuluji.. a nechápu ty negativní odezvy. Jaký občan taková vláda , jaká vláda takový stát. koukám ,že se vyplatí žít ve vyhnanství a platit daně jinde..

Last edited 2 měsíců před by Jan
Emil
2 měsíců před

Poděkujte voličům hovada Fialy!

Jan
2 měsíců před

5kolka vyhrála tím že se spojila,samostatné srany by s tam nedostali ani jedna.

Jan
2 měsíců před

Jsou to nehorázné prasata

Last edited 2 měsíců před by Jan
Jan
2 měsíců před

Tahle vláda z nás udělala žebráka EU to jsem si nemyslel co dokáže!

Sandra
2 měsíců před

Nabízí se otázka, koho příště zvolit, když naděje proti Burešovi takhle zklamala a podvedla své voliče… Můj hlas už každopádně nedostanou…

Ivan
2 měsíců před

Dobře vám tak čecháčkové.Nám Ukrajincům se tu žije skvěle,a zůstaneme tu.

Michal
2 měsíců před

Ale, ale ubrečínci. Volil jsem je a volit budu. Začněte se vzdělávat a informovat pak přestane psát a řešit kraviny. Máme se jak králové v porovnání s většinou obyvatel této planety. Všechno zadarmo a nebo za drobný. Největší lůzři naší společnosti konzumují všechny její výhody. Zdravotnictví, školství, služby… hasiči záchranka, policie. A mohl bych tu jmenovat hodiny čeho naše společnost dosáhla. A teď kňučí, že musí něco málo připlatit. Hurá na vlnu populismu a nechme si náš blahobyt rozebrat za koblihe… a za pár let. Budeme platit úplně za vše. Pak si budete moct kvičet jak jen budete chtít, a bude to všem u prdele. Buď tvrdý kapitalismus a nebo ještě horší autoritářský režim.

Dana Pekařová
2 měsíců před

Souhlasím s tím,že i politici by měli být zodpovědní za své sliby.
Moc se mi nelíbí názor o tom, že si zasloužíme vládu, jakou jsme zvolili a máme mlčet, napadlo vůbec někoho, že jsou v této zemi i lidé, kteří je nevolili ?

JOsef
2 měsíců před

Opět tendenční článek s cílem naštvat kde koho.Autor má jen částečně pravdu.To že se zvýší limit sociálního stropu na cca 2,1 mil je přece v pořádku!?To že se zvýší limit na zdravotní -vždyť to automaticky dělá každá vláda včetně sociálního,kteríé je odvislé od minimální mzdy. Ostatní položky – ano ,lze souhlasit.

Petr
2 měsíců před

Co je mi do Čehúnů, hlavně ať Moravu Pán Bůh ochrání

Štěpán Frnka
2 měsíců před

Ať si ti zazobanci co nic nedělají sníží platy a uvidíme jak se žije v Česku. Nevím proč bychom měli ty vládní neandrtálce měli živit když neumí nic dělat aby se situace v Česku změnila. Ať dostanou všichni vyhazov. Nic jiného si nezaslouží jen se divím že president to tak stále toleruje.

Rudolf
2 měsíců před

Prý konsolidační balíček! Co tady chtějí konsolidovat, když rozhazují ve velkém.

JOSEF
2 měsíců před

Vsadim se že jim to tam zase ty ubohy zlomysnci nahažou já pokud pujdu k volbam tak než volit to co je tam v současnosti tak radši volit kaloně DĚLAJ SI CO CHTĚJ DOUFAM ŽE SE JIM TO VRATI A VŠECHNY JEJICH NESMYSLNÉ PŘEVOLENÉ UBOHOSTI BUDOU ZRUŠENY NEBUDE OBČAN OKRADAN A OŽEBRAČOVAN

Josef
2 měsíců před

CHCE SE MI ZVRACET

Lenka
2 měsíců před

Jděte do prdele, hlavně že vy máte platy královské, a my co máme 20tisic,z toho 13tisic nájem, z čeho asi máme žít,

jan
2 měsíců před

Vy všichni a hlavně v Praze co jste ty podvodníky volili si tedˇ můžete drbat hlavu ! Pětižumpa podvedla své voliče i ostatní lidi tím , že aby se dostali k moci , poskládali tuto 5 demoliční smečku a myslí si , že mohou beztrestně okrádat své voliče , pomáhat Ukrajině a kašlat na své lidi . Ale jsou na omylu . Karma je dostihne i boží mlýny jim namelou po zásluze !

Pavel
2 měsíců před

No tak už alespoň víme, kde vezme vláda na ty vysoké platy vyděračům ve zdravotnictví

Roland
2 měsíců před

Tak že když stát tahle okrádá svýho občana,tak občanovi padá povinnost bránit svůj stát, neboť za náš stát budou bojovat Ukrajinci.Oni totiž mají přednost všude a zároveň mají větší peníze než Čech,já osobně se můžu na takový stát vysrat.Abych financoval Ukrajince a zároveň se nechal okrádat EU,a k tomu bojovat za fašistický režim nejsem idiot.

Houmr
2 měsíců před

Co jste si volili to máte, bohužel se s tím svezli i ti co se neúčastnili honu na Babiše.
Brácha Jurečkovi nasypal v dotacích 285mega a to nikomu nevadí? Neziskovký pod taktovkou Fialy taky ne, no tak co chcete!
Rozesmáli mě voliči 5-ti koalice co se zůčastnily stávky učitelů, to byl fakt bizár, stávkovat proti něčemu co jsem volil. Hustý.

32
0
Would love your thoughts, please comment.x