02/03/2024

Ve vlně akvizic na českém trhu přichází významný krok od společnosti Kofola ČeskoSlovensko a.s. Tento známý výrobce nealkoholických nápojů, proslulý svým kultovním nápojem Kofola, nyní vstupuje do světa piva. Kofola oznámila koupi většinového podílu ve společnosti Pivovary CZ Group, což je významný krok pro její diverzifikaci a růst.

Nová kapitola pro Kofolu

Pivovary CZ Group, patřící do páté největší pivovarnické skupiny v Česku, se může pochlubit výrobou přes 800 tisíc hektolitrů piva ročně. Značky jako Holba, Zubr a Litovel jsou jejími hlavními produkty. Tato skupina, zaměstnávající téměř 500 lidí ve městech Hanušovice, Přerov a Litovel, se nyní stává součástí Kofoly.

Kofola získává akcie od předchozího majitele, společnosti Moravská pivovarská, prostřednictvím nově založené společnosti Pivovary Triangl. V této nové společnosti bude Kofola držet majoritní podíl 51 %, zatímco zbylých 49 % bude rozděleno mezi investiční skupinu RSJ (29 %) a společnost Úsovsko (20 %).

Strategie Kofoly v pivovarnictví

Jannis Samaras, generální ředitel skupiny Kofola, zdůrazňuje, že i přes akvizici zůstanou Pivovary CZ Group samostatně řízeným pilířem Kofoly. Respektuje specifika pivního trhu a oceňuje umění zaměstnanců pivovarů. Po dokončení akvizice se do čela „pivního pilíře“ postaví René Musil, který je jedním ze zakladatelů a provozním ředitelem skupiny Kofola.

Foto: Shutterstock

Dlouhodobý hráč na nápojovém trhu

Kofola ČeskoSlovensko, s jedenácti výrobními závody a s více jak dvěma tisíci zaměstnanci, je již dlouho známá na pěti evropských trzích. Kromě ikonické Kofoly má ve svém portfoliu také značky jako Vinea, Rajec, Korunní, Ondrášovka a Kláštorná Kalcia. Patří sem i výrobce čerstvých šťáv Ugo a producent bylinných směsí a čajů Leros, stejně jako značky Radenska a Studenac ze Slovinska a Chorvatska.

Vliv akvizice na akciový trh

V reakci na očekávané oznámení této akvizice požádala Kofola o pozastavení obchodování s jejími akciemi na Burze cenných papírů Praha a na RM-Systému. Obchodování bude obnoveno následující den. Včerejší obchodování na pražské burze skončilo na ceně 267 korun za akcii, a společnost vyplatila dividendu 13,50 Kč na akcii před zdaněním za loňský rok.

Foto: Shutterstock, zdroj: Agris, e15

Nenechte si ujít
Asi bychom našli jen málo výhod, které nám přinesly drahé energie. Když se ale hodně zamyslíme, možná přijdeme na zajímavou skutečnost, že to nebylo jen vyloženě špatné. Mnozí například zjistili, že elektřina a plyn mají určitou hodnotu a že by možná nebylo od věci s nimi šetřit, když jde o omezené zdroje. Něco takového se do té doby v Česku příliš nenosilo a teď to některé přeci jen přimělo k úsporám, ať už takovým, které vyžadovaly rekonstrukci nemovitosti nebo jen toho druhu, že uvažujete nad spotřebou jednotlivých spotřebičů. Co je hlavní problém? Do budoucna bude problémem především elektřina, jelikož na ni v podstatě celá země přechází. S plynem už se zase tolik nepočítá. A ačkoliv cena elektrické energie na burze výrazně poklesla, dodavatelé se k nějakému zásadnímu zlevnění nemají, za čímž stojí i vyšší distribuční náklady a investice do celé soustavy. Vyššími cenami nám chtějí také říct, že je třeba šetřit i nadále. Pravdou ale je, že řada domácností se ve spotřebě svých spotřebičů příliš nevyzná a používá je špatně. Mnozí se domnívají, že nejvíce elektřiny odebírají velká zařízení, jako je lednice, pračka, sušička nebo myčka nádobí. Opak je však pravdou. Tyto spotřebiče jsou dnes velmi úsporné, a i když běží dlouho či dokonce permanentně, zase tak velký zásah do rozpočtu to není. Energeticky mnohem náročnější jsou spotřebiče menší, které mají vysoký příkon. Typicky jde třeba o mixéry nebo rychlovarné konvice, jež mohou mít příkon i kolem 2500 wattů. Jakmile takový spotřebič aktivujete, jako byste sledovali doslova mizející peníze před očima. Proto se vyplatí třeba konvici nenaplňovat příliš, ale jen tak, jak skutečně potřebujete. Pokud totiž jede minuty navíc, bude vás to stát hodně peněz. To samé platí i o indukční desce, která je zřejmě vůbec nejžravějším kouskem v domácnosti. Foto: Shutterstock Přijde nehezké vyúčtování Češi ovšem stále nepochopili i jinou důležitou věc. Na západ od našich hranic je zcela běžné vypínat spotřebiče natvrdo, jelikož tam každý dobře ví, že pohodlí takzvaného pohotovostního režimu stojí nemalé peníze. V menší míře to platí i o nabíječkách, které jsou permanentně zapojeny v zásuvkách. Čtěte také: Lidl začal prodávat solární panely na balkon. Elektřinu už si tak může zadarmo vyrábět opravdu každý To vše neustále odebírá elektřinu, a přestože jen v malém množství, při vysokém počtu spotřebičů a permanentní době zapojení to znamená, že se na konci roku také nemusíte doplatit. Respektive váš účet za elektřinu bude zbytečně vysoký. Foto: Shutterstock Facebook Twitter Messenger WhatsApp [...]
V době, kdy každá koruna hraje v domácnostech velkou roli, přicházejí české banky s lákavými nabídkami. Ty mohou vaší peněžence přinést příjemné bonusy. Raiffeisenbank, Creditas, ČSOB, UniCredit a Skip Pay otevírají sezonu akcí s odměnami, které mohou dosáhnout až tisíců korun za aktivní využívání jejich služeb nebo za založení nového účtu. Přečtěte si, jak na těchto akcích můžete vydělat. Soutěže a bonusy: Kdo nabízí co? Raiffeisenbank vás vyzývá, abyste se zapojili do soutěže podporující platby na kontakt. Stačí se přihlásit v mobilním bankovnictví a mít zaregistrované telefonní číslo pro platby na kontakt. Sto šťastných výherců si odnese tisíc korun. Ale to není vše. Noví klienti si mohou přijít na až 3000 korun, pokud zaplatí kartou alespoň třikrát měsíčně. Creditas zase láká na hlavní cenu 100 tisíc korun a devět dalších hodnotných výher v soutěži, která trvá do konce března. Stačí se zaregistrovat a zaplatit osobní kartou Creditas alespoň pětkrát měsíčně, s každou platbou minimálně 500 korun. ČSOB a Skip Pay přicházejí s nabídkami pro nové klienty. Skip Pay nabízí až 2500 korun plus roční dálniční známku za založení ověřeného účtu Plus. ČSOB novým klientům dává až 1500 korun za používání jejich mobilní aplikace a platby kartou. Jak na to: Získejte maximum! Chcete-li využít těchto akcí naplno, je důležité pozorně číst podmínky a zajistit, aby vaše aktivity odpovídaly požadavkům bank. Registrace do soutěží a akcí obvykle probíhá online, což znamená pohodlí z vašeho domova. Nezapomeňte, že každá banka má svá specifika. Zatímco někdy stačí pár kliknutí, jindy se může vyžadovat aktivní používání účtu nebo karty. Proč banky rozdávají peníze? Můžete se ptát, proč by banky měly rozdávat peníze “zdarma”. Odpověď je jednoduchá. Jedná se o investici do získání nových klientů nebo motivaci stávajících klientů k větší aktivitě. Ve finálním důsledku banky očekávají, že větší aktivita a spokojenost klientů povedou k dlouhodobějším a prospěšnějším vztahům. Foto: Shutterstock Kdo těží nejvíce? Ačkoli se může zdát, že nejvíce na těchto akcích vydělají banky, realita je taková, že i klienti mohou získat významné finanční bonusy. Ať už jde o přímé finanční odměny, slevy na produkty a služby, nebo třeba dálniční známky. Všichni účastníci mají šanci profitovat. Využijte příležitost V dnešní době, kdy každý hledá způsoby, jak ušetřit nebo si přilepšit, představují tyto bankovní akce zajímavou příležitost. Nejenže můžete získat finanční bonusy, ale také se seznámit s novými bankovními produkty a službami, které vám mohou usnadnit život. Tak proč to nezkusit? Možná zjistíte, že změna banky nebo využití nové služby vám přinese více, než jste čekali. Foto: Shutterstock, zdroj: RaiffeisenBank, CSOB, SkipPay Facebook Twitter Messenger WhatsApp [...]
V České republice se chystá revoluční změna v systému sociálních dávek. Ta má zásadně ovlivnit způsob, jakým stát podporuje své občany v těžkých životních situacích. Po téměř třech dekádách se ministerstvo práce a sociálních věcí, pod vedením ministra Mariana Jurečky, rozhodlo pro krok, který označuje za “největší změnu v této oblasti za posledních 30 let”. Jaká tedy bude nová podoba sociálních dávek a koho se nejvíce dotkne? Jedna dávka místo čtyř Zapomeňte na složité papírování a nekonečné řady u přepážek. Ministerstvo plánuje sloučit čtyři stávající sociální dávky – přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí – do jediné, univerzální dávky. Tento krok má nejen snížit administrativní zátěž pro občany, ale také zefektivnit cílení státní pomoci na ty, kteří ji skutečně potřebují. Méně byrokracie, více podpory Marian Jurečka zdůrazňuje, že cílem není jen snížit počet potřebných formulářů a návštěv úřadů. Podstatnější je poskytnout komplexní podporu rodinám, které se ocitly v obtížné životní situaci. Nová jednotná dávka se bude skládat ze čtyř částí, reflektujících základní potřeby domácností: zajištění základního živobytí, pomoc při placení nákladů za bydlení, podpora výchovy a péče o děti, a navíc bonus za příjmy z práce. Práce se musí vyplatit Změna v systému sociálních dávek také adresuje problém takzvaných bodů zlomu. Lidem se dosud nemuselo vyplatit přijmout lepší nabídku práce, pokud by tím ztratili nárok na některé dávky. Nový systém zavádí pracovní bonus, který má motivovat k aktivnímu hledání zaměstnání a zlepšení finanční situace domácnosti. Jurečka zdůrazňuje: “Pracovat se musí vyplatit.” Foto: Shutterstock Ohled na zranitelné skupiny Senioři, matky samoživitelky a další osoby, pro které je z různých důvodů obtížnější zvýšit příjem vlastní aktivitou, najdou v reformovaném systému pevné místo. Díky důrazu na individuální přístup k posuzování finanční situace žadatelů o dávku by mělo být zabráněno situacím, kdy podporu získávají ti, kteří ji ve skutečnosti nepotřebují. Přehlednost a spravedlnost Důvodem pro tuto změnu je nejen zjednodušení byrokracie, ale také snaha o větší přehlednost a spravedlnost systému sociálních dávek. Současný systém je pro mnohé občany matoucí a nepřehledný. To potvrzuje i průzkum agentury STEM. Pouze 29 % lidí chápe, jak dávky fungují, a pouhých 22 % považuje systém za spravedlivý. Reforma sociálních dávek se dotkne téměř milionu lidí v České republice s účinností od roku 2025 Změna představuje krok k systému, který je nejen efektivnější, ale také citlivější k individuálním potřebám občanů. Podrobnosti nového zákona, včetně konkrétních paragrafů a limitů příjmů, budou představeny v nejbližších měsících. Zatímco někteří odborníci vítají reformu jako krok správným směrem, jiní upozorňují, že důležité bude sledovat, jak budou v praxi fungovat jednotlivé detaily nového systému.  Foto: Shutterstock, zdroj: Denik, MPSV Facebook Twitter Messenger WhatsApp [...]
Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x