25/04/2024

Dovolená je obdobím, které si všichni zasloužíme. Ruku na srdce, těšíme se na něj celý rok. Místo pracovního stresu nás čeká moře, sluníčko nebo třeba adrenalinové sporty. Ale co když se stane něco nečekaného? Co když vás během dovolené potká nemoc nebo úraz?

Právě jste onemocněli na dovolené. A co teď?

Stane se. Někdy nás místo zaslouženého relaxu čeká návštěva lékaře a postelový režim. V takovém případě je důležité vědět, jak postupovat. V České republice vás ochrání zákoník práce. Ten stanoví, že v případě pracovní neschopnosti se vaše dovolená přeruší.

A kdy to platí? Odpověď je jednoduchá. Dnem, kdy začala pracovní neschopnost. To znamená, že pokud se stane něco nečekaného, nemusíte se obávat, že by vám uplynula dovolená, na kterou jste si tak těžce vydělali.

Okamžitá informovanost

Pokud vás potká nemoc nebo úraz, je nezbytné bez zbytečného průtahu informovat svého zaměstnavatele. Samozřejmě, informace by měla být podložena příslušným lékařským potvrzením.

Výjimky, které potěší

Zákoník práce myslí i na výjimečné situace. Pokud nastoupíte na vojenské cvičení, poskytujete dlouhodobou péči, nebo vás potká nějaká jiná překážka v práci, vaše dovolená se opět přeruší. Ano, je to tak, můžete pokračovat v čerpání dovolené, jakmile se situace stabilizuje.

Foto: Shutterstock

Co na to rodina

Pokud jste v očekávání nového člena rodiny, a to ať už jako budoucí matka nebo otec, máte opět právo na přerušení dovolené. Nástup na mateřskou, otcovskou nebo rodičovskou dovolenou automaticky ukončí váš odpočinek a přesměruje vás na nové dobrodružství – rodičovství.

Nelitujte

Je jasné, že onemocnění či úraz na dovolené není něco, co bychom si přáli. Naštěstí existuje právní rámec, který nás v takových situacích chrání. Nikdy tedy není čeho litovat. Místo toho se soustřeďte na to, jak co nejrychleji nabrat síly a vrátit se zpět do pracovního procesu. A pak? Pak si tu dovolenou jednoduše dokončíte. Protože zasloužený odpočinek je věc, na kterou se má vždy čas.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mesec, MPSV