25/04/2024

V posledních letech jsme byli svědky výrazných změn v oboru energetiky a dopravy. Jednou z významných událostí, která nyní otřásá trhem, je konec éry čerpacích stanic Benzina, jedné z nejznámějších značek v oblasti pohonných hmot v České republice. Nový vlastník se již nehlásí k této značce a vše nasvědčuje tomu, že ji definitivně opouští.

Historie Benziny

Benzina byla tradiční česká značka provozující čerpací stanice po celém území České republiky. Firma byla známá svou dlouhou historií a spolehlivou nabídkou pohonných hmot pro motoristy. Značka se stala symbolem kvality a spolehlivosti v oblasti dodávek benzínu, nafty a dalších paliv. PKN Orlen je od roku 2018 jediným vlastníkem tuzemského petrochemického holdingu Orlen Unipetrol, do kterého síť Benzina Orlen patří. Z oznámení polské firmy ze začátku září je zřejmé, že společnost postupně sjednocuje názvy pump ve všech zemích, kde působí. Kromě Polska a Litvy, kde už pumpy společnosti označení Orlem mají, jde o Česko, Slovensko a Německo.

Národní podnik Benzina vznikl při celostátní hospodářské reorganizaci 1. dubna 1958. Součástí polské skupiny PKN Orlen je Orlen Unipetrol a Benzina Orlen od roku 2005. Na konci roku 2015 se Benzina stala odštěpným závodem společnosti Unipetrol RPA (dnes Orlen Unipetrol RPA), která je dceřinou firmou Orlen Unipetrolu.

Foto: Shutterstock

Konkurenční trh

Nový majitel se rozhodl ukončit značku Benzina z několika důvodů. Jedním z hlavních faktorů byla snaha přizpůsobit se změnám v oblasti energetiky a udržitelnosti. Stále větší důraz na ekologii a snižování emisí skleníkových plynů vedl k rychlému rozvoji alternativních paliv a elektromobility. To znamená, že trh s tradičními palivy, jako je benzín a nafta, se postupně zmenšuje. Loni meziročně klesl provozní zisk sítě Benzina o 11 % na 1,8 miliard korun. Důvodem poklesu podle firmy byly dopady pandemie covidu-19, které způsobily nižší mobilitu obyvatel.

Dalším důležitým faktorem byla konkurence. Trh s pohonnými hmotami je nesmírně konkurenční, a nový majitel pravděpodobně hledal způsob, jak snížit náklady a zvýšit efektivitu. To mohl vidět v opuštění vlastní značky a přechodu k jiným obchodním modelům.

Přejmenování

Do konce letošního roku ponesou všechny pobočky Benzina název Orlen a logo orla. Proměna začala již v roce 2019 a dokončit by se to mělo v roce 2025.

Foto: Shutterstock, zdroj: Penize, FLDaily, Orlen