05/03/2024

Podle nedávného průzkumu Hospodářské komory ČR je zaměstnávání lidí v důchodovém věku stále více v kurzu. Tři čtvrtiny českých firem už dnes spolupracují se seniory a téměř 94 % podniků zaměstnává osoby starší 55 let. Firmy si cení dlouholetých zkušeností a pravidelných pracovních návyků, které starší generace přináší.

“Starší zaměstnanci jsou skvělým přínosem. Díky nim je možné zkvalitnit týmovou spolupráci a výkonnost,” říká viceprezidentka Hospodářské komory ČR, Jana Havrdová.

Větší flexibilita, větší angažovanost

Avšak, aby bylo možné seniory ještě více zapojit do pracovního procesu, je nutné změnit některé současné podmínky. Právě flexibilní úvazky by mohly být klíčem k úspěchu. Co si pod tímto pojmem představit? Atraktivnější zkrácené úvazky by umožnily seniorům, kteří už nemohou či nechtějí pracovat na plný úvazek, vrátit se do zaměstnání a zároveň využít své dlouholeté zkušenosti.

Stát by mohl udělat více

“Bylo by skvělé, kdyby stát mohl poskytnout větší podporu pro zkrácené úvazky. Konkrétně by to mohlo znamenat nižší odvodovou zátěž,” navrhuje Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory ČR. Podle něj je důležité také udržet současnou legislativní úpravu pracovních dohod, která je ve velké míře využívána právě při zaměstnávání seniorů.

Dva klíčové kroky k úspěchu

Podle Prouzy jsou zásadní dvě konkrétní opatření. První je navýšení limitu pro jednodušší pracovní dohody alespoň na 15 000 Kč. Druhým krokem je výrazné osekání byrokracie, která v současnosti zatěžuje zaměstnavatele.

“Nechceme, aby nové právní předpisy byly restriktivní a zatěžovaly firmy. Je čas na změnu, která by nám všem přinesla více flexibility,” dodává Prouza.

Foto: Shutterstock

Je čas jednat

Zatímco starší generace přináší do firem cenné zkušenosti a moudrost, je načase, aby společnost a stát udělaly konkrétní kroky k tomu, aby jim nabídly atraktivní podmínky pro návrat na trh práce. Ať už to bude prostřednictvím nižších odvodů nebo méně byrokratických překážek, jedno je jasné: věk by neměl být překážkou v zapojení do pracovního života.

Foto: Shutterstock, zdroj: Novinky, MPSV, BusinessInfo