14/05/2024

O samoobslužných pokladnách se svého času tvrdilo, že jednou zcela nahradí běžný personál. Obchody se tak měly stát jedním z prvních míst, kde neměla být potřeba pracovní síla, jelikož i plnění regálů měly časem obstarat stroje. Teď už jsme ale v čase přeci jen dále a nic se nezdá být vzdálenější realitě než právě tyto představy.

Tak to nevyšlo

Krásně to ukazuje, že když něco v určitý moment vypadá nevyhnutelně, nakonec to také vůbec nemusí nastat. Naopak, dnes ze Spojených států amerických nebo z Velké Británie zaznívají zprávy o tom, že velké obchodní řetězce samoobslužné pokladny ruší a vrací se k těm tradičním. Z řady důvodů prý nebyla naplněna očekávání a už se ani nečeká, že by se to mělo zvrátit. Brzy by se to mohlo stát i v České republice, jelikož zde se objevují podobné problémy, kvůli kterým se tyto kasy v zahraničí ruší.

Hlavním důvodem je to, že stroje nedokázaly zcela eliminovat lidský faktor v mnoha ohledech. Předně se i v České republice stále častěji stává to, že se zákazník snaží samoobslužnou pokladnu ošálit. Existuje na to celá řada osvědčených metod, které zde nebudeme popisovat, abychom tím nedávali zbytečně příklad.

Je ale třeba si jasně říct, že nejen Češi na tyto pokladny ve velkém vyzrávají a daří se jim nakupovat s velkou slevou a některé zboží dokonce zdarma. Buď ho namarkují jinak nebo vůbec. Někdo by to mohl nazvat krádeží a v konečném důsledku tomu tak také je. Ovšem tito lidé si to umí vždy skvěle obhájit sami před sebou. Třeba tím, že zboží v obchodech je nesmyslně drahé a oni si ho takto jen obstarávají levněji.

Foto: Shutterstock

Velká poptávka po prodavačkách

Samoobslužné pokladny jsou však také poměrně nespolehlivé. Stačí v obchodech chvíli pozorovat provoz a zjistíte, že mnohdy vyvolávají více problémů než skutečně urychlují provoz. Každou chvíli něco pípá, protože je to špatně namarkované či navážené apod. Opravdu spolehlivá zařízení se stále nedaří doručit.

Čtěte také: Nový obchodní řetězec v Česku do toho šlape ve velkém. Stovky obchodů s potravinami a otevřeno nonstop

A tak jsme v současném stavu, kdy jednou z nejžádanějších profesí jsou právě prodavačky v obchodních řetězcích. Například Lidl v Praze nabízí na této pozici měsíční plat ve výši 35 tisíc korun a každoročně ho významně navyšuje, aby vůbec nějaké zaměstnance přilákal. Třeba ve Velké Británii řada obchodů musí zavírat, jelikož nemají personál. Přitom se nezdá, že by se to mělo v dohledné době nějakým zásadnějším způsobem změnit. Spíše to bude naopak horší. Může se klidně stát, že prodavačky v českých supermarketech budou vydělávat o poznání více než lidé v kancelářích.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Obchody zničehonic ruší samoobslužné pokladny. Češi je převezli a začali na nich nakupovat s velkou slevou

  1. Jo a proto Lidl zavádí jako novinku v určitých hodinách pouze samoobslužné pokladny zcela bez prodavaček. Vše kontroluje váha a kamera napojená na ostrahu.Bože takový lživý článek, zlodějina je jestli za tohle autor dostal zaplaceno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *