23/05/2024

Zdravotní pojišťovna VZP si pro rok 2024 přichystala významné novinky a zvýhodnění ve své nabídce příspěvků. S celkovým fondem prevence ve výši 1,6 miliardy korun má VZP v úmyslu podpořit občany v rámci různých oblastí zdravotní péče. Zde je přehled nových a navýšených příspěvků, které můžete využít.

Pohybové aktivity pro všechny věkové kategorie

V rámci podpory pohybových aktivit se VZP rozhodla výrazně zvýšit příspěvky pro všechny věkové kategorie. Rodiče budou moci čerpat 2000 Kč na vaničkování dětí do 1 roku a na aktivity pro děti od 1 roku do 18 let. Nově je možné využít příspěvek i na lyžařské kurzy pro děti. Dospělí ve věku 18 až 65 let a nad 65 let si mohou také přijít na své s navýšenými 1000 Kč.

Očkování jako klíč k prevenci

Očkování zůstává jedním z klíčových prvků prevence a VZP na to pamatuje. Příspěvky na očkování byly navýšeny a rozšířeny o nové kategorie. Zvýhodněné příspěvky nyní zahrnují ochranu proti planým neštovicím, žloutence typu A, HPV virům, meningokoku typu B, klíšťové encefalitidě, RS virům a pásovému oparu. Tyto příspěvky mají pokrýt všechny věkové skupiny a zajistit optimální ochranu před nebezpečnými onemocněními.

Foto: Shutterstock

Podpora budoucích maminek

Nadcházející maminky mají nyní možnost získat až 5000 Kč na podporu těhotenství a období po porodu. Část této částky může být využita na nákup potřeb pro novorozence, což zahrnuje i nepokryté náklady na screeningová vyšetření a další potřeby pro novorozence.

Dentální hygiena a rekondiční aktivity

Pro lepší péči o orální zdraví si VZP stanovila nový standard. Příspěvek na dentální hygienu byl zvýšen na 1000 Kč, a to jak pro děti, tak pro dospělé. Další novinkou je podpora rehabilitačních aktivit, kde pojištěnci nad 18 let mohou získat 2000 Kč na masáže, saunu, plavání a další rekondiční aktivity.

Podpora pro diabetiky a odvykání kouření

Pro diabetiky jsou k dispozici nové příspěvky ve výši 2000 Kč na rehabilitační a rekondiční aktivity lázeňského typu. V rámci programu Diabetes mellitus došlo ke změnám ve financování a podpoře pro diabetiky. Pro odvykání kouření byl příspěvek navýšen na 2500 Kč a lze ho čerpat jednou za pět let.

Další příspěvky

VZP nezapomíná ani na další skupiny občanů. Nově mohou aktivní dárci krve získat 500 Kč a podpora je připravena i pro osoby s celkovou ztrátou schopnosti samostatného pohybu, které mohou čerpat 1500 Kč na rehabilitační pomůcky.

Změny a novinky v příspěvcích jsou reakcí na aktuální potřeby pojištěnců a mají za cíl podpořit prevenci a zdravý životní styl. Pojištěnci VZP mohou využívat tyto novinky od začátku roku 2024.

Foto: Shutterstock, zdroj: VZP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *