24/06/2024

Mohlo by se zdát, že na tuzemském trhu s obchodními řetězci jsou karty definitivně rozdány. V devadesátých letech tu přitom působilo ještě podstatně více hráčů, avšak ne všem se podařilo dorůst do kritické velikosti. A tak třeba Delvita, Plus nebo Carrefour musely vzít po čase zpátečku a své aktivity prodat konkurenci. Ta se etablovala v podobě řetězců jako Kaufland, Tesco, Lidl, Albert, Penny a Billa.

Zboží od českých dodavatelů

V poslední době se však zdá, že by se přeci jen něco mohlo změnit. O expanzi za hranice uvažuje například polská Biedronka, která otevírá první obchody na Slovensku a není vyloučeno, že doputuje i do České republiky. Dále tu potom ve stále větší míře působí nejrůznější zlevněnky, které už se také formují do řetězců. Jde o obchody s potravinami, u kterých prošla nebo brzy projde lhůta minimální trvanlivosti.

A pak jsou tu nejrůznější malí hráči, kteří se teď hlásí o slovo. Jde například o společnost Flosman, která dlouho provozovala obchody po celé České republice, ovšem nikdy se jí nepodařilo pořádně prorazit. To se teď pod novým majitelem a provozovatelem obchodů značky Top Flop mění. Tento obchodní řetězec rychle expanduje, otevírá nová prodejny a skupuje ty konkurenční, jako nedávno desítky prodejen od zkrachovalého Rosa Marketu a Enapa.

Zákazník zkrátka oceňuje výběr, na pultu máme 99 procent zboží od českých dodavatelů, 40 procent z toho jsou regionální výrobky. To je naše DNA, která nás odlišuje od jiných obchodníků,” uvedl ředitel společnosti Petr Juliš v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Tyto obchody disponují také obslužným pultem a mají stále širší výběr potravin. Působí přitom podstatně moderněji než nejrůznější vesnické COOPy.

Foto: Flop Top

Jak se nakupuje v noci?

Ty mají navíc ještě jiný problém, a to provozní dobu. Často totiž zavírají v pět nebo šest hodin večer, v sobotu potom v jedenáct a v neděli mají zavřeno úplně. Zákazníci se tak na ně nemohou spolehnout. Oproti tomu Flop Top jde úplně jinou cestou a u většiny prodejen nabízí velkorysou otevírací dobu, která se navíc bude postupně prodlužovat.

U prvních prodejen již obchodní řetězec testuje prodej nonstop. Skutečně, otevřeno je 7 dní v týdnu po dobu 24 hodin, jako třeba v prodejně v Jindřichově Hradci. Pochopitelně to není se standardní obsluhou. Pohodlně si však nakoupíte pomocí samoobslužných pokladen a mobilní aplikace. “Překvapilo mě to, ale lidé opravdu nakupují i v noci. Třeba ve dvě ráno si jdou nakoupit zeleninu,” řekl k tomu Juliš s tím, že lidé v tyto hodiny nenakupují převážně alkohol, jak by se dalo očekávat, ale standardní věci, jako je pečivo nebo právě ovoce a zelenina.

Čtěte také: Kaufland představil nový způsob placení. Nepotřebujete hotovost ani kartu

Nejde tak sice o zcela nový obchodní řetězec, ovšem lze to považovat za jeho nový start, přičemž můžete očekávat, že o něm ještě uslyšíte, protože má našlápnuto zjevně velmi slušně. Nepřetržitě otevřených prodejen má přibývat, stejně jako obchodů celkově.

Foto: Flop Top

20 názorů u článku “Nový obchodní řetězec v Česku do toho šlape ve velkém. Stovky obchodů s potravinami a otevřeno nonstop

 1. Nový řetězec, který pamatuju min. 25let u babičky v JČ 😀

 2. Vy,co máte letos méně,jděte pro doplatek Jurečkovi…

 3. Úchylové s nákupní deviací budou mít žně.

 4. To jsou řetězce o kterých jsem ani nikdy neslyšel. A určitě bych tam celý odvařený šel pracovat😀😀 Víkendy v háji a ještě noční. Tohle mělo Tesco ve středověku😀😀😀.

 5. Zboží od českých dodavatelů… Takže z Agrofertu. Děkuji nechci.

 6. Neznám dražší řetězec než je FLOP. I nákup v TESCu bez Clubcard je levnější.

 7. Co to je za módu, nakupovat v noci. Však všichni pořád brečí, že nemají peníze a ejhle, což takhle jít na nákup v noci.
  V zemích kolem nás by takového zaměstnavatele hnali bičem. V neděli klid, od pondělí do soboty otevřeno max. do 20.00 (ve velkých nákupních centrech).
  Akorát u nás jsme tak moderní, až to tříská dveřmi.
  Ještě by mohli přes noc prodávat i elektroauta, to mi vlastně v té naší moderní době chybí.

 8. Ja nevim. Nejak me to priponina “Cesky sen” A nevim proc. 😀

 9. Já si myslím ,že by spíše chtělo dvě třetiny supermarkétu zrušit. To obrovské množství zboží nikdo nevykoupí a pak se vyhodí.V našem městě byly čtyři samoobsluhy a pár večerek. To na počet obyvatel stačilo. V sobotu ve dvanást zavřeli a přesto nikdo neumřel hlady. Dnes máme šest supermarketů a obchůdky. Takže by se snížila výroba a nevyčerpával by se potenciál země.

 10. Konečně nákup bez kobylek a sarančat.Bohužel,jenom v noci 🙁

 11. Jsou tací co nadávají že mají obchody otevřeno i v noci, že je zaměstnavatel vykořisťuje. Dle takové logiky bych rovnou navrhoval, aby vše zavřelo max v 22h (benzínky, bary, restaurace, nemocnice, mobilní služby aj.). Zamyslete se někteří, nikdo nikoho nenutí tam pracovat.

 12. Haha, kopírují, co COOP začal před 2 roky. Zatím co COOP má jíž desítky prodejen 24/7, Flop má zatím první.

 13. Nonstop? U nás ve 3 tis. městečku zavírají v 15 hod. V sobotu v 11 hod. , neděle zavřeno.

 14. Vážení, Flop vytuneloval Rosa Market pak Enapo….žádný český retězec !!! Jsou to maďaři se skrytým ruským kapitálem !!!

 15. Ocenil bych jasné označení “od Andreje” na všem zboží z Agrofertu&spol mes amis.

 16. Je vidět, že někteří článek nepochopili. Je v něm napsáno, že noční provoz je samoobslužný, bez personálu. Tak nevím o jaké vykořisťování zaměstnanců se jedná. Tento model se může rozšiřovat za předpokladu poctivosti, nás zákazníků a prodavačky se mohou věnovat rodinám. A to že řetězec je tu už 30 let a někdo ho třeba nezná, je známka toho, že nepotřebuje každodenní masáž reklam v televizi a přeci prosperuje.

 17. Co ty ceny? Využívají toho,že obchody jsou v destinacích bez valné konkurence a ceny jsou pěkně napálené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *