05/12/2023

Mohlo by se zdát, že na tuzemském trhu s obchodními řetězci jsou karty definitivně rozdány. V devadesátých letech tu přitom působilo ještě podstatně více hráčů, avšak ne všem se podařilo dorůst do kritické velikosti. A tak třeba Delvita, Plus nebo Carrefour musely vzít po čase zpátečku a své aktivity prodat konkurenci. Ta se etablovala v podobě řetězců jako Kaufland, Tesco, Lidl, Albert, Penny a Billa.

Zboží od českých dodavatelů

V poslední době se však zdá, že by se přeci jen něco mohlo změnit. O expanzi za hranice uvažuje například polská Biedronka, která otevírá první obchody na Slovensku a není vyloučeno, že doputuje i do České republiky. Dále tu potom ve stále větší míře působí nejrůznější zlevněnky, které už se také formují do řetězců. Jde o obchody s potravinami, u kterých prošla nebo brzy projde lhůta minimální trvanlivosti.

A pak jsou tu nejrůznější malí hráči, kteří se teď hlásí o slovo. Jde například o společnost Flosman, která dlouho provozovala obchody po celé České republice, ovšem nikdy se jí nepodařilo pořádně prorazit. To se teď pod novým majitelem a provozovatelem obchodů značky Top Flop mění. Tento obchodní řetězec rychle expanduje, otevírá nová prodejny a skupuje ty konkurenční, jako nedávno desítky prodejen od zkrachovalého Rosa Marketu a Enapa.

Zákazník zkrátka oceňuje výběr, na pultu máme 99 procent zboží od českých dodavatelů, 40 procent z toho jsou regionální výrobky. To je naše DNA, která nás odlišuje od jiných obchodníků,” uvedl ředitel společnosti Petr Juliš v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Tyto obchody disponují také obslužným pultem a mají stále širší výběr potravin. Působí přitom podstatně moderněji než nejrůznější vesnické COOPy.

Foto: Flop Top

Jak se nakupuje v noci?

Ty mají navíc ještě jiný problém, a to provozní dobu. Často totiž zavírají v pět nebo šest hodin večer, v sobotu potom v jedenáct a v neděli mají zavřeno úplně. Zákazníci se tak na ně nemohou spolehnout. Oproti tomu Flop Top jde úplně jinou cestou a u většiny prodejen nabízí velkorysou otevírací dobu, která se navíc bude postupně prodlužovat.

U prvních prodejen již obchodní řetězec testuje prodej nonstop. Skutečně, otevřeno je 7 dní v týdnu po dobu 24 hodin, jako třeba v prodejně v Jindřichově Hradci. Pochopitelně to není se standardní obsluhou. Pohodlně si však nakoupíte pomocí samoobslužných pokladen a mobilní aplikace. “Překvapilo mě to, ale lidé opravdu nakupují i v noci. Třeba ve dvě ráno si jdou nakoupit zeleninu,” řekl k tomu Juliš s tím, že lidé v tyto hodiny nenakupují převážně alkohol, jak by se dalo očekávat, ale standardní věci, jako je pečivo nebo právě ovoce a zelenina.

Čtěte také: Kaufland představil nový způsob placení. Nepotřebujete hotovost ani kartu

Nejde tak sice o zcela nový obchodní řetězec, ovšem lze to považovat za jeho nový start, přičemž můžete očekávat, že o něm ještě uslyšíte, protože má našlápnuto zjevně velmi slušně. Nepřetržitě otevřených prodejen má přibývat, stejně jako obchodů celkově.

Foto: Flop Top

Subscribe
Upozornit na

19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Jitka
1 měsíc před

Nový řetězec, který pamatuju min. 25let u babičky v JČ 😀

Roger
1 měsíc před

Vy,co máte letos méně,jděte pro doplatek Jurečkovi…

Koronasaurus
1 měsíc před

Úchylové s nákupní deviací budou mít žně.

1 měsíc před

samej Agrofert

Don Pedro
1 měsíc před

Co je České to je drahé!!

1 měsíc před

To jsou řetězce o kterých jsem ani nikdy neslyšel. A určitě bych tam celý odvařený šel pracovat😀😀 Víkendy v háji a ještě noční. Tohle mělo Tesco ve středověku😀😀😀.

Petr
1 měsíc před

Zboží od českých dodavatelů… Takže z Agrofertu. Děkuji nechci.

Franta
1 měsíc před

Neznám dražší řetězec než je FLOP. I nákup v TESCu bez Clubcard je levnější.

Jiří
1 měsíc před

Flop existuje už hafo let.

Pavel
1 měsíc před

Co to je za módu, nakupovat v noci. Však všichni pořád brečí, že nemají peníze a ejhle, což takhle jít na nákup v noci.
V zemích kolem nás by takového zaměstnavatele hnali bičem. V neděli klid, od pondělí do soboty otevřeno max. do 20.00 (ve velkých nákupních centrech).
Akorát u nás jsme tak moderní, až to tříská dveřmi.
Ještě by mohli přes noc prodávat i elektroauta, to mi vlastně v té naší moderní době chybí.

Aneta
1 měsíc před

Ja nevim. Nejak me to priponina “Cesky sen” A nevim proc. 😀

Zdeněk Zicha
1 měsíc před

Já si myslím ,že by spíše chtělo dvě třetiny supermarkétu zrušit. To obrovské množství zboží nikdo nevykoupí a pak se vyhodí.V našem městě byly čtyři samoobsluhy a pár večerek. To na počet obyvatel stačilo. V sobotu ve dvanást zavřeli a přesto nikdo neumřel hlady. Dnes máme šest supermarketů a obchůdky. Takže by se snížila výroba a nevyčerpával by se potenciál země.

Jirka
1 měsíc před

Konečně nákup bez kobylek a sarančat.Bohužel,jenom v noci 🙁

Pavel9
1 měsíc před

Jsou tací co nadávají že mají obchody otevřeno i v noci, že je zaměstnavatel vykořisťuje. Dle takové logiky bych rovnou navrhoval, aby vše zavřelo max v 22h (benzínky, bary, restaurace, nemocnice, mobilní služby aj.). Zamyslete se někteří, nikdo nikoho nenutí tam pracovat.

Josef
1 měsíc před

Haha, kopírují, co COOP začal před 2 roky. Zatím co COOP má jíž desítky prodejen 24/7, Flop má zatím první.

Andy
1 měsíc před

Nonstop? U nás ve 3 tis. městečku zavírají v 15 hod. V sobotu v 11 hod. , neděle zavřeno.

Pavel
1 měsíc před

Vážení, Flop vytuneloval Rosa Market pak Enapo….žádný český retězec !!! Jsou to maďaři se skrytým ruským kapitálem !!!

Charles Duchemin
1 měsíc před

Ocenil bych jasné označení “od Andreje” na všem zboží z Agrofertu&spol mes amis.

Jáša
1 měsíc před

Je vidět, že někteří článek nepochopili. Je v něm napsáno, že noční provoz je samoobslužný, bez personálu. Tak nevím o jaké vykořisťování zaměstnanců se jedná. Tento model se může rozšiřovat za předpokladu poctivosti, nás zákazníků a prodavačky se mohou věnovat rodinám. A to že řetězec je tu už 30 let a někdo ho třeba nezná, je známka toho, že nepotřebuje každodenní masáž reklam v televizi a přeci prosperuje.

19
0
Would love your thoughts, please comment.x