25/04/2024

Situace na nemovitostním trhu je bouřlivá, za čímž stojí současný vývoj, kdy konečně po spoustě letech začaly klesat ceny nemovitostí a předpokladem je, že to takto bude ještě nějakou dobu pokračovat. Na druhé straně ale rostou ceny hypoték a lidé si tak pořád nemohou zlevněné nemovitosti dovolit, a navíc už si často nemohou dovolit platit ani nájmy, které prudce zdražují. Co tedy přesně stojí za tímto vývojem?

Vysoká hypotéka žene lidi do pronájmů

Tento rok zaznamenal rekordně vysoké úroky u hypoték, v rozmezí 6 – 7 %, což je pro mnoho lidí i přes klesající ceny nemovitostí neúnosné. Klesla proto poptávka po koupi nemovitostí, ale lidé pořád potřebují někde bydlet – proto se tato poptávka přenesla na nájmy a ty tak začaly kvůli vysoké poptávce zdražovat. V Praze se dokonce průměrná cena dostala až na 378 Kč za metr čtvereční, narostla tedy zhruba o 13 %. Nejvyšší nárust přitom zaznamenaly Pardubice, a to o více jak 20 %.

Nájemní byty jako výhodná investice

Situace rostoucích nájmů hraje do karet velkým investorům, kteří volné byty hromadně skupují a následně pronajímají za vysoké ceny. Často se přitom jedná o velké společnosti ve formě investičních fondů. Kromě skupování bytů se ale roztrhl pytel i s developery, kteří nové nájemní byty staví a následně prodávají investičním společnostem nebo je sami pronajímají. Příkladem takovéto firmy je developerská skupina Trigema, která plánuje stavbu zhruba 1000 nájemních bytů v Praze.

Foto: Shutterstock

Jaký vývoj nás čeká?

Nabídka bytů k pronájmu nadále poroste. Například v Praze jsou momentálně ve výstavbě byty, které dohromady disponují více než 1,2 miliony metry čtverečními, přičemž by stavební práce měly být dokončeny už letos. Bohužel ale, i když by se mohlo zdát, že s rostoucí nabídkou bytů cena nájmů klesne, pravděpodobně tomu tak nebude, a naopak ceny nadále porostou, a to až o 15 %. Jednu výhodu ale tento vývoj má, dojde totiž ke snížení propasti mezi cenou nájemného a pořizovací cenou nemovitostí.

Foto: Shutterstock, zdroj: r21, hypoindex, Novinky