24/06/2024

Letošní rok zaznamenal rekordní počet zrušených živností, za kterými stojí v první řadě zavádění a povinnost používat datové schránky. To totiž pro mnoho živnostníků znamená zvýšení výdajů a potřebné administrativy.

Daně už jen elektronicky

Datovou schránku pro všechny podnikatele začal stát zavádět od prvního ledna letošního roku. Tímto krokem chce podpořit používání datových schránek ze strany podnikatelů a ulehčit tak práci jim i státním úřadům, jako je finanční úřad, správa sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovna.

Největší změnu pro podnikatele představuje to, že jim přestanou chodit dopisy z úřadů klasickou poštou, ale budou jim chodit právě do datové schránky, kterou tak musí pravidelně kontrolovat. Další velkou změnou je také to, že od následujícího roku už budou moci podávat daňové přiznání pouze elektronickou formou. Papírová forma jim už nadále nebude přijata a v případě nenapravení mohou být sankciování do výše až 1000 Kč.

Foto: Shutterstock

Českým podnikatelům se tato změna nelíbí

Podnikatelé začali hromadně rušit žádosti už v říjnu minulého roku a k dnešnímu dni tento počet přesahuje 100 tisíc. To je větší množství zrušených živností než za poslední dva roky dohromady. A za tímto vývojem stojí právě, dle analytické společnosti Dun & Bradstreet, povinné zavedení datových schránek.

Většina těchto žádostí o zrušení živnosti však přišla ze strany živnostníků, kteří už v reálu nepodnikají nebo od těch, kteří si podnikáním pouze přivydělávali k hlavnímu zaměstnání a existuje pro ně jiná možnost spolupráce, například ve formě dohody o pracovním poměru či činnosti nebo práce takzvaně „na černo“. Největší počet zrušených živností přitom zaznamenala odvětví obchodu, výstavby budov a stravování.

Dle Asociace malých a středních podniků a živnostníků prý ale za nárustem rušení živností nestojí jen datové schránky, ale i špatné časy. Opatření zavedená během pandemie koronaviru či prudký růst cen za energie bez adekvátní pomoci státu – to všechno prý živnostníky od podnikání odrazuje.

Foto: Shutterstock, zdroj: drevmag, Finance, Pruvodcepodnikanim