13/06/2024

Už dlouhou dobu se o tom mluvilo a teď pravděpodobně všechno nabere velmi rychlý spád. Nejde o nic menšího než zkrácení pracovního týdne z pěti na čtyři dny. Je to velký posun směrem vpřed, pokud uvážíme, jak razantní dopad to bude mít na životy lidí. Celé generace byly zvyklé pracovat pět dní v týdnu a dva dny mít k odpočinku. Tento poměr by se mohl brzy změnit a více narovnat, po čemž volají zejména mladí.

Je čas na změnu

První kroky tímto směrem začaly dělat v Polsku. Tam totiž ministerstvo práce a sociálních věcí zcela vážně prověřuje dva návrhy, které by práci významným způsobem zkrátily. Zdá se přitom, že by to mohlo projít.

Celých 100 let uplynulo od doby, kdy byla zavedena osmihodinová pracovní doba. Téměř padesát let od doby, kdy byly zavedeny volné soboty. Od té doby se změnilo mnohé, a tak je na místě udělat další krok,” uvedla poměrně překvapivě ministryně s tím, že si dala za cíl zkrátit pracovní týden. Ještě se prý povede diskuze o tom, jakým se tak stane způsobem.

V Polsku jde najednou o velké téma, které bude muset mít nějaké vyústění. Důležité je, že kratší týden podporují lidé na nejvyšších pozicích, a tak není důvod, aby se tak nestalo. Podle odborníků by to mohlo pomoci zaměstnancům i zaměstnavatelům.

Dva návrhy ve hře

Jak se totiž ukazuje, pracovníci nevykazují lepší výsledky tím, že tráví v práci více času. Naopak, to vede pouze k velkému stresu, vyhoření a v důsledku toho k nižší výkonnosti. Namísto toho odpočinutý zaměstnanec odvede svou práci velmi kvalitně.

Konsensus v rámci diskuze se zatím přiklání spíše k tomu, že by byly zavedeny volné pátky. To znamená, že by byla zachována stávající pracovní doba, ale ubral by se jeden den. Ve hře je však ještě druhý návrh, kdy by se pracovní doba zkrátila na 35 hodin za týden, ovšem do práce by se stále chodilo pět dní. Toto opatření by však pravděpodobně nemělo takový efekt, ale mohlo by posloužit třeba jako přechodné.

Čtěte také: Do Česka se vrací povinná práce. Zapomeňte na to, že se budete flákat. Pořádně se přitvrdí

Také v České republice zaznívá stále více požadavků na to, aby se pracovní doba zkrátila. Současný životní styl tomu nahrává a zejména mladé generace chtějí více volného času, kdy by se mohly věnovat svým zájmům. Mnozí už si to v pracovních smlouvách i tak vymíní.

Foto: Shutterstock

3 názory u článku “Je to tady. V pátek už se nebude chodit do práce. Lidé budou mít volno

  1. Ano, skvělé, doporučuji.
    Vyžádala jsem si tak pracovat už minulý rok a nemůžu si to vynachválit.
    Přesně jak v članku je napsané člověk je odpočatý
    a plný síly začít nový týden.

  2. To je vidět, že spousta zaměstnaneckých míst ve městě je zbytečná. A co budou žrát domácí zvířata? Krávy, ovce, slepice, husy atd. ? Kdo je obslouží? Vypne se jim knoflík?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *