06/05/2024

Možná už vás to taky někdy napadlo, když jste někde viděli špatně parkující vozidlo. Co takhle zavolat příslušným orgánům, ať přijdou situaci na místo řešit a dotyčný vůz například odtáhnou a tomu, kdo ho tam takto nechal, napaří pěknou pokutu.

Dá se tak slušně vydělat

Ono se to také už děje. Pověstná jsou například paneláková sídliště, kde mají někteří jako sport civění z okna a nahlašování špatně parkujících lidí na policii. Stále je to ale výsada jen omezeného množství jednotlivců, protože celá anabáze je poměrně složitá. Navíc z toho nic nemáte, pokud nepočítáte dobrý pocit ze sjednání spravedlnosti. A nutno říct, že někteří řidiči parkují opravdu děsivě. Na internetu se to množí fotografiemi z celé České republiky, kterak lidé nechávají svá auta na chodnících a potom kolem nich nemohou projít ani maminky s kočárky.

V některých zemích už jsou podstatně dále než u nás a skutečně povolali na pomoc veřejnost. Například ve Švédsku už dokonce začala fungovat speciální aplikace jménem Scout Park. Tu si může do svého chytrého telefonu nainstalovat každý zájemce, jednoduše se zaregistrovat a následně vyrazit “na lov”.

Vše je velmi jednoduché. Prostřednictvím aplikace stačí vyfotit špatně parkující vozidlo, na základě čehož to začnou příslušné orgány prověřovat. Pokud se potvrdí, že jde skutečně o dopravní přestupek, dostane řidič standardně pokutu. Jenže svůj podíl z ní, takzvanou provizi, obdrží i člověk, který dané vozidlo nahlásil. Aktuálně jde o částku, která v přepočtu činí přibližně 220 Kč.

Není to špatný nápad

Podle dostupných informací už si na tom někteří lidé zakládají živobytí. Není totiž problém špatně parkující vozidla najít, a pokud stačí je pouze vyfotit, jde vlastně o snadno vydělané peníze. Pakliže uděláte deset takovýchto úlovků za den, máte rázem přes dva tisíce korun. A třeba v centrech měst to nemusí ani tak dlouho trvat.

Čtěte také: Jedete moc rychle? Nově vám neseberou jenom řidičák, ale rovnou celé auto

Řidičům se pochopitelně příliš nelíbí, že budou mnohem více na ráně a udat je bude moci skutečně každý, a to velmi jednoduše. Navíc k tomu bude mít finanční motivaci. Ale řekněte sami, nejde vlastně o ideální řešení celého problému?

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká pošta chystá revoluční změnu v oblasti hotovostních transakcí. V nejbližší době by se na jejích přepážkách měly dát vybírat a vkládat peníze z účtů u všech bank v České republice, a to bez ohledu na to, u které banky klient svůj účet vede. Dosud tuto možnost měli pouze klienti ČSOB, která má s poštou exkluzivní partnerství v oblasti finančních služeb. To by se ale mělo změnit už v příštím roce, kdy by se nová služba mohla dostat do pilotního provozu. Jak bude služba fungovat? Princip fungování nové služby je poměrně jednoduchý. Klient přijde na pobočku České pošty a sdělí operátorovi, že chce vložit nebo vybrat hotovost ze svého účtu. Operátor pak provede potřebné transakce a klient obdrží peníze v hotovosti. Výhody pro klienty Nová služba by měla přinést řadu výhod pro klienty všech bank. Mezi hlavní benefity patří: Dostupnost: Klientům se rozšíří síť míst, kde mohou vybírat a vkládat hotovost. V současnosti je na území České republiky 2900 poboček České pošty, takže by klienti měli mít k hotovostním službám snadný přístup i v menších obcích. Pohodlí: Klienti nebudou muset navštěvovat pobočky své banky, aby mohli vybírat a vkládat hotovost. To jim ušetří čas a peníze za cestování. Nízká cena: Česká pošta zatím neprozradila ceny za hotovostní transakce, ale je pravděpodobné, že budou nízké. Pošta totiž musí s hotovostí pracovat v rámci své poštovní licence a vnímá to jako příležitost, jak optimalizovat své náklady. Foto: Shutterstock Názory bank Některé banky již nyní vyjádřily zájem o spolupráci s Českou poštou. Mezi ně patří Česká spořitelna, Partners Banka a Air Bank. Jiné banky, jako Creditas, jsou zatím k nové službě spíše skeptické. Závěr Zavedení hotovostních transakcí na pobočkách České pošty by mohlo znamenat významný krok k větší dostupnosti a komfortu pro klienty všech bank. Nová služba by mohla také vést k optimalizaci nákladů bank v oblasti hotovostních služeb. Foto: Shutterstock, zdroj: Penize [...]
Skoro polovina Čechů se aktuálně potýká s obtížnou finanční situací, a očekávání do budoucna nejsou o mnoho růžovější. Podle nedávného průzkumu společnosti Ipsos pro Broker Consulting, se situace pro mnohé nezlepší ani v následujícím roce. Tento fakt nás nutí přehodnotit způsob, jakým přistupujeme k našemu důchodovému spoření. Problémy s ukládáním peněz Velká část populace nemá dostatečné finanční prostředky, aby si mohla dovolit spořit na stáří. Když už lidé nějaké peníze dokáží dát stranou, preferují spíše konzervativní investice. Často kvůli obavám z možné ztráty. Tento přístup však může vést k tomu, že finanční rezerva na stáří nebude dostačující. Kombinace státního důchodu a vlastních úspor se vyplatí Důstojné stáří, jak zdůrazňují odborníci, může zajistit pouze kombinace státního důchodu a vlastních úspor. Petr Čížek ze společnosti Investika varuje před rychlým stárnutím populace a tlakem, který to přinese na státní rozpočet. “Bez zapojení vlastních prostředků se životní úroveň lidí v důchodu výrazně zhorší,” upozorňuje Čížek. Aktuální trend ve spoření na důchod Nejpopulárnější formou důchodového spoření je v současnosti penzijní připojištění, ačkoliv jeho popularita mírně klesla. Na spořicí účty posílá peníze přes 35 % lidí a do doplňkového penzijního spoření investuje 30 % Čechů. Investice do akcií, dluhopisů nebo komodit využívá 13 % obyvatel, což naznačuje, že zájem o efektivnější zhodnocení peněz pomalu roste. Nové možnosti spoření na důchod V průzkumu byl zjištěn rostoucí zájem o novinku v podobě dlouhodobých investičních produktů (DIP). Michal Skořepa z České spořitelny poukazuje na problematickou regulaci starých penzijních fondů a doporučuje přesun do modernějších účastnických fondů. Nebezpečí investičních podvodů Alarmující je zjištění, že polovina populace se již setkala s nabídkou investice, která působila podvodně. Jana Brodani z Asociace pro kapitálový trh radí, jak se bránit podvodům: “Jednejte pouze s důvěryhodnými institucemi a vyhněte se nátlaku. Nepodléhejte lákavým nabídkám, které vyžadují rychlá a vysoká investiční rozhodnutí.” Jak začít investovat s minimálním rizikem Začínat s malými částkami a postupně zvyšovat investice je cesta, jak se vyhnout velkým ztrátám a postupně získat zkušenosti a sebedůvěru v investování. Tento přístup doporučuje Jana Brodani, která věří, že osobní zkušenost s investováním pomůže Čechům lépe se orientovat ve světě financí. Sebejištění je klíčem k budoucnosti Spoléhání se výhradně na stát v době důchodu je riskantní strategie. Pro zajištění kvalitního stáří je nezbytné, aby každý převzal odpovědnost za svou budoucnost a aktivně se podílel na svém důchodovém spoření. Rozumné investice a vzdělávání v oblasti financí jsou základními kameny pro dosažení finanční soběstačnosti a bezpečí v pozdějších letech. Foto: Shutterstock [...]
Banky by se měly obecně chovat tak, aby nevzbuzovaly žádné velké emoce, obzvlášť potom ty negativní. Na rozdíl od jiných podniků, jejich byznysu nejvíce svědčí to, když ho mohou dělat v klidu a nikdo o tom příliš nemluví. Ovšem ne vždy se to daří, obzvlášť když tomu absolutně nepřejí okolnosti. Začíná jít do tuhého Ve skutečně nezáviděníhodné pozici se ocitla Raiffeisenbank, která působí i v České republice. Kromě toho má ale své filiálky v mnoha zemích střední a východní Evropy. Tam se jí v posledních letech významně dařilo a dokázala zde vybudovat velmi silnou přítomnost. Jenže potom přišly nechvalně proslulé události roku 2022 a podnikání v Rusku, které tvoří jednu z největších částí celé banky, se stalo velkou přítěží. Na rozdíl od mnoha jiných západních společností však Raiffeisenbank na tamním trhu působí i nadále, a to navzdory výzvám nejrůznějších úřadů nebo i Evropské centrální banky, aby zemi opustila. Banka se sice chvíli snažila lavírovat, když tvrdila, že své tamní operace postupně utlumuje, ale jak to tak vypadá, byla to jen zástěrka. Naopak přicházejí informace o tom, že Raiffeisenbank je stále důležitějším hráčem pro celý ruský finanční systém. Navíc také v posledních dnech rozjela masivní nábor pracovníků, a to v tisících, což nevypadá, že by měla zemi opustit. Lidem už to vadí Jenže na mezinárodní scéně už to skutečně začíná vadit. Podle dostupných informací je toto podnikání trnem v oku Spojeným státům americkým. Ty do Rakouska vyslali svou ambasadorku, která měla představitelům banky sdělit, že pokud budou v tomto stylu pokračovat, hrozí celé bance odstřižení od amerického bankovního systému. To by pro každou, obzvlášť takto velkou banku představovalo obrovský problém. Zároveň jde o důkaz, že jde skutečně do tuhého a nikdo už se s tím nebude párat. Čtěte také: Banky v Česku se utrhly ze řetězu. Připraví vás o velké peníze, vymyslely fintu Je tu navíc i další negativní efekt, který spočívá v tom, že od Raiffeisenbank v České republice odcházejí mnohé firmy i klienti. Ti obvykle deklarují, že nechtějí podporovat banku, která takto úzce spolupracuje s ruským režimem a nepřímo ho podporuje, a to i finančně. Foto: Shutterstock [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *