25/05/2024

Skoro polovina Čechů se aktuálně potýká s obtížnou finanční situací, a očekávání do budoucna nejsou o mnoho růžovější. Podle nedávného průzkumu společnosti Ipsos pro Broker Consulting, se situace pro mnohé nezlepší ani v následujícím roce. Tento fakt nás nutí přehodnotit způsob, jakým přistupujeme k našemu důchodovému spoření.

Problémy s ukládáním peněz

Velká část populace nemá dostatečné finanční prostředky, aby si mohla dovolit spořit na stáří. Když už lidé nějaké peníze dokáží dát stranou, preferují spíše konzervativní investice. Často kvůli obavám z možné ztráty. Tento přístup však může vést k tomu, že finanční rezerva na stáří nebude dostačující.

Kombinace státního důchodu a vlastních úspor se vyplatí

Důstojné stáří, jak zdůrazňují odborníci, může zajistit pouze kombinace státního důchodu a vlastních úspor. Petr Čížek ze společnosti Investika varuje před rychlým stárnutím populace a tlakem, který to přinese na státní rozpočet. “Bez zapojení vlastních prostředků se životní úroveň lidí v důchodu výrazně zhorší,” upozorňuje Čížek.

Aktuální trend ve spoření na důchod

Nejpopulárnější formou důchodového spoření je v současnosti penzijní připojištění, ačkoliv jeho popularita mírně klesla. Na spořicí účty posílá peníze přes 35 % lidí a do doplňkového penzijního spoření investuje 30 % Čechů. Investice do akcií, dluhopisů nebo komodit využívá 13 % obyvatel, což naznačuje, že zájem o efektivnější zhodnocení peněz pomalu roste.

Nové možnosti spoření na důchod

V průzkumu byl zjištěn rostoucí zájem o novinku v podobě dlouhodobých investičních produktů (DIP). Michal Skořepa z České spořitelny poukazuje na problematickou regulaci starých penzijních fondů a doporučuje přesun do modernějších účastnických fondů.

Nebezpečí investičních podvodů

Alarmující je zjištění, že polovina populace se již setkala s nabídkou investice, která působila podvodně. Jana Brodani z Asociace pro kapitálový trh radí, jak se bránit podvodům: “Jednejte pouze s důvěryhodnými institucemi a vyhněte se nátlaku. Nepodléhejte lákavým nabídkám, které vyžadují rychlá a vysoká investiční rozhodnutí.”

Jak začít investovat s minimálním rizikem

Začínat s malými částkami a postupně zvyšovat investice je cesta, jak se vyhnout velkým ztrátám a postupně získat zkušenosti a sebedůvěru v investování. Tento přístup doporučuje Jana Brodani, která věří, že osobní zkušenost s investováním pomůže Čechům lépe se orientovat ve světě financí.

Sebejištění je klíčem k budoucnosti

Spoléhání se výhradně na stát v době důchodu je riskantní strategie. Pro zajištění kvalitního stáří je nezbytné, aby každý převzal odpovědnost za svou budoucnost a aktivně se podílel na svém důchodovém spoření. Rozumné investice a vzdělávání v oblasti financí jsou základními kameny pro dosažení finanční soběstačnosti a bezpečí v pozdějších letech.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *