13/11/2024

Vaření na plynu se zdá být běžnou a neškodnou činností, ale podle nové studie vědců z Purdue University v Indianě tomu tak nemusí být. Studie zjistila, že při spalování plynu na sporáku dochází k uvolňování velkého množství nanočástic aerosolů, které jsou ve srovnání s emisemi z automobilů, pro lidské tělo mnohem škodlivější.

Nanočástice jako neviditelná hrozba

Při vaření na plynu se do ovzduší uvolňují jemné částice o velikosti 1-3 nm, které se nazývají nanočástice aerosolů. Tyto částice jsou tak malé, že se snadno dostanou do plic a proniknou do hlubokých částí dýchacího systému. Na rozdíl od větších částic PM 2,5 a PM 10, které jsou již regulovány, nanočástice aerosolů nemají žádné limity a představují tak větší riziko pro zdraví.

Vaření jako zdroj emisí

Studie provedená v domě imitujícím běžné domácí prostředí ukázala, že na kilogram spáleného zemního plynu se uvolní až 10 kvadrilionů nanočástic aerosolů. V porovnání s emisemi z automobilů je to alarmující číslo. Spalovací motor na benzín produkuje mnohem menší podíl těchto škodlivých částic.

Problém tkví v tom, že v uzavřené kuchyni se nanočástice aerosolů hromadí, zatímco emise z automobilů se rozptýlí ve venkovním ovzduší. V důsledku toho mohou lidé při vaření vdechovat 10-100krát více škodlivých částic než při pohybu u rušné silnice.

Foto: Shutterstock

Závěr a doporučení

Vědci doporučují při vaření na plynu vždy používat digestoř, která pomůže odstranit část aerosolů z vnitřního prostředí. Digestoř však není všemocná a v mnoha případech ji lidé nepoužívají, takže část škodlivých látek v domácnosti stále zůstává.

Vaření na plynu s sebou nese skrytá rizika, o kterých je důležité vědět. Vědci apelují na regulaci emisí nanočástic aerosolů a na zodpovědnost uživatelů plynových sporáků, kteří by měli dbát na důkladné větrání a používání digestoře.

Foto: Shutterstock, zdroj: EatingWell, Academic.oup, Carriermanagement

2 názory u článku “Vaření na plynu? Jako byste doma túrovali výfuk od auta, vysvětlili vědci

  1. Moje matka vařila na plynovém sporáku celý život. Teď je jí 95 let.

  2. Evičko, vy jste ten článek nepochopila. Je to jen další článek podporující ekofašismus.

    Protože to přeci je studie z USA, tak se toho eko šílenci chytnou a budou nám tlačit zákaz vaření na plynu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *