23/05/2024

Aktuálně projednávaná důchodová reforma budí velké vášně. Kromě prvků, na kterých panuje všeobecná shoda, byť to některé strany popírají, jako je navýšení věku pro odchod do důchodu, jsou totiž na stole skutečně zajímavé novinky. Ty už mnohým nejsou po chuti, jelikož mezi lidmi činí poměrně závažné rozdíly.

Je třeba podporovat

Jde především o vážně míněný nápad, který se objevuje opakovaně a tentokrát dost možná projde. Nejde o nic jiného než to, že bezdětní lidé by si měli posílat na důchodové pojištění více peněz, respektive by tyto odvody měly dražší. A je přitom jedno, zda se to udělá formou malusu, tedy příplatku, nebo bonusu pro ty, kdo naopak děti mají. Každopádně tu podle tohoto kritéria vzniknou dvě skupiny obyvatel.

Celá záležitost vychází z jednoduché logiky. Pokud má někdo děti, je velmi pravděpodobné, že tyto se časem stanou ekonomicky produktivními a budou státu přispívat formou daní i odvodů na sociálním pojištění. Nehledě na to, že si takto rodina vytváří záchrannou síť pro stáří. Právě ratolesti mohou totiž důchodcům finančně pomoci ve chvíli, kdy už penze nebudou v poměru k životním nákladům tak štědré jako dnes.

Navíc jde o motivaci k vyšší porodnosti, která je dnes velkým problémem České republiky, ačkoliv se o tom příliš nemluví. Rodí se stále slabší a slabší ročníky, což je pro celý důchodový systém obrovská komplikace, jelikož na jedné straně vzniká početná kasta důchodců, zatímco na druhé straně ubývá těch, kteří na ně budou platit. Z tohoto titulu dává smysl bonifikovat ty, kdo se o demografický nárůst zaslouží.

Jsou tu i námitky

Na druhé straně je to přeci jen poněkud choulostivé, jelikož se tu sahá na věc, která je považována za ryze svobodné rozhodnutí, které by nemělo být nějakým způsobem bonifikováno nebo penalizováno. Už třeba jen proto, že to často zkrátka jinak nejde.

Čtěte také: Tak to ruplo. Řada důchodců v Česku musí zdanit svůj důchod. Přijdete o pořádný balík

Ovšem lidé s dětmi mají určité výhody už dnes. Jde především o to, že si z daní za každou ratolest mohou odečíst nemalou částku. Za výhodu je třeba považovat také rodičovskou dovolenou, což jsou stovky tisíc pro ženu vyplácených ze sociálního systému.

Foto: Shutterstock

2 názory u článku “Je to tady. Kdo nemá děti, bude muset každý měsíc platit tučný poplatek

  1. OK, v tom případě ať lidi, co mají děti, které jen vysávají sociální a důchodové systémy, ať nyní na to doplácí a sníží se jim důchod.
    Nebo to, co jako bezdětný platím na daních, ať jde jen a pouze na můj důchod a nikoho jiného – sice ty peníze budou mít za dvě dekáty desetinovou hodnotu, ale tak funguje spoření na důchod mno – nežij teď, abys mohl živořit potom 😀 – pak jsem s tím ok.

  2. To je zase paskvil. A co ženy i muži, kteří ze zdravotních důvodů děti mít nemohou. Ti budou poškozeni. To je diskriminace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *