26/05/2024

Ceny nemovitostí v České republice v posledních letech rostou raketovým tempem a zdá se, že tomuto trendu brzy nebude konec. Podle analytiků se ceny bytů v příštích měsících a letech pravděpodobně ještě zvýší, a to i přes rostoucí úrokové sazby hypoték. Na vlastní bydlení tak už nebudou dosahovat běžní pracující, ale jen opravdoví boháči.

Proč ceny tak rostou?

Hlavním faktorem, který ovlivňuje ceny nemovitostí, je nedostatek bytů na trhu. Nabídka bytů nedokáže uspokojit poptávku, a proto ceny neustále rostou. Dalším faktorem je inflace, která se v posledních měsících prudce zvedla. To se promítá i do cen stavebních materiálů a služeb, což dále tlačí ceny bytů nahoru.

Kdo z toho nejvíce profituje?

Na rostoucích cenách nemovitostí nejvíce vydělávají realitní makléři a developeři. Ti si za své služby účtují stále vyšší poplatky, a to i přesto, že jejich práce se nijak zvlášť nezměnila. Zvyšují se i zisky bank, které hypotéky poskytují.

Vláda slibuje, že zavede opatření, která by měla ceny bytů srazit. Mezi tato opatření patří například zavedení regulace nájemného nebo zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték. Je však otázkou, zda tato opatření budou mít skutečný efekt.

Foto: Shutterstock

Naivní sen o vlastním bydlení

Pro běžné lidi, kteří se chystají pořídit si vlastní bydlení, to znamená, že se jejich sen může stát ještě vzdálenějším. Na koupi bytu budou muset našetřit ještě více peněz, a to i přesto, že jejich mzdy nerostou tak rychle jako ceny nemovitostí. Mnoho lidí tak bude nuceno odložit koupi bytu na neurčito nebo se uspokojit s menším bytem, než si původně představovali.

Závěr

Situace na českém trhu s nemovitostmi je velice problematická. Ceny bytů jsou extrémně vysoké a stále rostou, a to i přes rostoucí úrokové sazby hypoték. Na vlastní bydlení tak už nebudou dosahovat běžní pracující, ale jen opravdoví boháči. Vláda sice slibuje, že zavede opatření, která by měla ceny bytů srazit, ale je otázkou, zda tato opatření budou mít skutečný efekt. Pro běžné lidi to znamená, že se jejich sen o vlastním bydlení může stát ještě vzdálenějším.

Foto: Shutterstock, zdroj: Hypoindex, Forbes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *