25/05/2024

Chorvatsko má před toužebně vyhlíženou letní sezónou, kdy si tamní podnikatelé opět míní napakovat kapsy až po okraj, velký problém. Dnes už se ani tak nemluví o tamní drahotě, kterou turisté podle všeho přijalo jako nutné zlo, jakkoliv někteří mohli opadnout. Země se však stává destinací pro zámožnější turisty ze západních zemí, kteří ty méně movité úspěšně nahrazují.

Není to žádná banalita

Teď se jim ale dost možná nebude chtít do země vyjet, jelikož tamní média varují před přemnoženými zmijemi. Těch přitom v Chorvatsku žije hned několik druhů a ne všechny jsou tak slabé a neškodné jako ty, které známe z České republiky. Naopak, právě v Chorvatsku žijí ty nejjedovatější zmije v Evropě. Konkrétně jde o zmiji růžkatou, která se pravděpodobně rovněž přemnožila.

Ukazuje se, že problémem mohou být i obyčejné apartmány se zahradou. Zmije totiž lezou právě do zahrad, jak se přesvědčila například 70letá obyvatelka z obce Vrgorace. Had jí uštknul přímo na její zahrádce. Nakonec skončila v nemocnici ve Splitu, stejně jako řada dalších lidí, kteří byli překvapeni tím, jak moc je v zemi najednou hadů.

Jsou na každém kroku

Není vůbec běžné, že bychom tady v mokřadech viděli hady. Ale teď tu jsou. Každou chvíli nějaké vídám, když jdu na pole,” říká pro server N1 Info Damira Mihanovičová z obce Dojne Sitno. Podle ní je třeba se s nimi naučit žít.

Čtěte také: V Chorvatsku se letos přemnožil nepříjemný brouk. Je všude a je obrovský, Češi mají obavy

Důvodů, proč zmijí v Chorvatsku takovým způsobem přibylo, je několik. Předně se v zemi stále více otepluje, což těmto plazům podle všeho vyhovuje. Dále jsou to potom stále více zanedbaná pole, o která se nikdo nestará. Dokud na nich někdo hospodařil, hadi na nich nebyli tak častí. Jakmile jsou ale ladem, tvoří pro ně ideální prostředí. A v neposlední řadě nelze opomenout ani ten faktor, že jsou zmije v Chorvatsku už několik let chráněné. Je otázkou, zda se to teď nezmění, když budou děsit turisty a odrazovat je od příjezdu.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *