23/05/2024

Na jedné straně stát pumpuje do lidí peníze skutečně horem dolem v podobě nejrůznějších dotací. Ať už si dnes kupujete cokoliv nějak související s bydlením, případně chystáte rekonstrukci, měli byste se seznámit s tím, co všechno za příspěvky můžete inkasovat. Ještě nikdy v historii nebyly možnosti tak štědré jako dnes.

Bude se škrtat

Ovšem na straně druhé se postupně zavírá okno příležitosti pro všechny, kdo měli ve zvyku kasírovat od státu sociální dávky, a to navzdory tomu, že je tak úplně nepotřebovali. Respektive oni si na základě platných zákonů dokázali obhájit, že je potřebují, byť z vnějšího pohledu tomu bylo přeci jen jinak. Pakliže se ale splnily formální povinnosti, stát musel vyplácet.

To se teď ale změní a bude zajímavé sledovat, kolika domácnostem se dávky seškrtají. Kromě toho, že se hned čtyři příspěvky spojují do jednoho a oprávněnost čerpání se bude mnohem více zkoumat, je tu jedna velká novinka, která mnoha lidem rozhodně nebude po chuti.

Jde o to, že Úřad práce bude moci nahlížet do vašich bankovních účtů. Vše začne platit už od 1. července 2024, přičemž zákon zní jasně. “Banky, pobočky zahraničních bank, spořitelní a úvěrní družstva, instituce elektronických peněz, pobočky zahraničních institucí elektronických peněz, vydavatelé elektronických peněz malého rozsahu, platební instituce, pobočky zahraničních platebních institucí a poskytovatelé platebních služeb malého rozsahu, jsou povinni sdělit orgánu pomoci v hmotné nouzi na jeho písemnou žádost údaje o číslech účtů žadatele o dávku, příjemce dávky i společně posuzovaných osob nebo jeho jiných jedinečných identifikátorech, jakož i o jejich stavu a změnách,” uvádí se v novele zákona o pomoci v hmotné nouzi.

Připravte se na kontrolu

Ministerstvo práce a sociálních věcí upozorňuje na skutečnost, že rozhodně do účtů nebude nahlížet svévolně, ale pouze se souhlasem klienta. Tímto souhlasem však bude nově podmíněno právě vyplacení sociální dávky, tudíž je to tak trochu vynucené.

Jde tu o to, aby se náhodou nevyplácely dávky těm, kdo mají ve skutečnosti velmi slušný majetek, ať už nemovitý nebo movitý. Kontrolovat se tak bude například vlastnictví nemovitostí nebo vozidel, které lze zpeněžit, ale právě i aktuální zůstatky na účtech v bankách.

Čtěte také: Seberou vám všechny peníze z účtu a ještě si na vás půjčí. Šibalové mají nový trik a Češi jsou v koncích

Mělo by to být přitom tak, že žadatel o dávku bude moci mít na účtu maximálně 200 000 Kč, pakliže bude žádat sám. Pokud se bude dávka vztahovat na celou domácnost, může mít tuto částku na účtu každý její člen, což dává určitý prostor k manévrování. Ovšem v případě, že budete mít ušetřeno více, dávku vám vezmou. A platit to bude i u těch, kteří už nějaké příspěvky od státu čerpají. Brzy se bude vše revidovat.

Foto: Shutterstock

5 názorů u článku “Kdo bude mít na účtu ušetřeno 200 tisíc korun, bude mít v Česku problém. Stát mu sebere peníze

 1. To se vztahuje i na důchodce? Když budou mít něco pracně našetřené, tak seberou důchod? Důchod je též sociální dávka.
  Pokud je tato info zase nepodloženým strašákem, budu autora článku označovat za šiřitele poplašných zpráv s cílem zasévat strach a obavy.

 2. 200 000,- na účtě ?? To si někdo dělá srandu ? Jak to může někdo kdo je na dávkách mít ?
  Jsem pracující člověk s třemi dětmi a jsem schopný ušetřit max. 70 – 80 tis. přes ani náhodou. A na žádné dávky jako pracující člověk nedosáhnu.
  Revize by měla být pořádná a na účtě bych dávkařům nechal tak 60 a pak na každého dalšího člena něco navíc.
  Dávky na děti? Podle docházky do školy základ a pak podle prospěchu. Aspoň by se tihle . . snažili aby se děti učily!

 3. 200k na účtu je bohatství? No tak státe prober se……

 4. A když ty prachy přeleju do investičního fondu v rámci internetového bankovnictví své banky?

 5. To je opravdu vtip.
  Na jednu stranu chce stát, abychom si šetřili peníze na stáří a na druhou nám je sebere?!
  Někdo si šetří na stáří, je mu třeba 55 let, na účtě má 250 tisíc, které šetří po malých částkách třeba deset let.
  Bydlí sám v podnájmu, platí vysoký nájem, služby, výplata nic moc..
  A má nárok na příspěvek na bydlení třeba 2000Kč měsíčně a stát mu je sebere?
  Chápu, že někdo dávky zneužívá, ale nastavit limit, že každý kdo má víc jak 200 tisíc na účtě nedostane nic, je totální nesmysl…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *