27/05/2024

Vyhnat neplatiče z nájmu není jednoduchý úkol, ale vědomí svých práv a povinností, důsledná komunikace a případný právní postup mohou pomoci minimalizovat ztráty a chránit investice. Je vždy doporučeno konzultovat situaci s právníkem.

Nicméně, prevence je vždy nejlepší lék. Důkladně prověřte potenciální nájemníky před jejich přijetím, ať už prostřednictvím referencí nebo důkladného prozkoumání jejich finanční situace.

Vysoké náklady na bydlení

V posledních letech dochází k rychlému a významnému růstu nájemného v mnoha oblastech. Vyšší náklady na bydlení a rostoucí poptávka po nemovitostech vedly k tomu, že majitelé nemovitostí se snaží maximalizovat své zisky. To může způsobit, že nájemné narůstá výrazněji než příjmy nájemníků, což v některých případech může vést k obtížím při placení nájemného.

Pomoc od státu?

V těžké situaci může občanům pomoci státní příspěvek na bydlení. Ten však úřad práce vyplácí pouze do chvíle, než zjistí, že občan dluží za nájem. V Česku trvá vystěhování až 1000 dní a více. Finanční ztráta pro pronajímatele bývá i přes 300 tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Jak vyhnat neplatiče z nájmu?

Základem je dobře napsaná nájemní smlouva, která by měla obsahovat jasně stanovené podmínky platby nájmu, termíny splatnosti, sankce za zpoždění a postup v případě nedodržení platby.

Udržujte s nájemníky pravidelnou komunikaci. V případě jejich finančních problémů se s nimi o tom můžete bavit a najít společné řečení, například splátkový kalendář.

Vyzvěte nájemníka k platbě písemně. Uveďte výslovně následky nedodržení platby, včetně možného vystěhování.

Zvažte právní postup, pokud nájemce ani po opakovaných výzvách nájemné nezaplatí, zvažte právní konzultaci.

Samotné vystěhování probíhá pouze v souladu s místními zákony a předpisy.

Foto: Shutterstock, zdroj: Penize, CeskeReality