05/03/2024

Netflix je jedním z nejpopulárnějších streamovacích platforem na světe, je známý svou pestrou nabídkou seriálů, filmů a dokumentů. V souvislosti s narůstajícími náklady na obsah (výdaje na produkci, licencování) a rostoucí konkurenci, se Netlix rozhodl omezit počet dostupných pořadů.

Úsporná opatření

Zúžení nabídky pořadů však není jediným úsporným krokem, ke kterému Netflix přistoupil. Netflix začal ve velkém propouštět své zaměstnance a postupně chce zavádět i přísnější podmínky pro uživatele.

Omezení nabídky pořadů

Nová strategie má za cíl optimalizovat náklady a soustředit se na produkci kvalitního obsahu, který si uživatelé skutečně přejí. Mnoho uživatelů je však zneklidněno omezením nabídky. Dosud mohli vybírat z široké škály žánrů a typů pořadů, a teď mají obavy, že jejich oblíbené tituly budou zrušeny. Rizikovým pro Netflix může být to, že konkurence omezené nabídky využije a naopak divákům nabídne rozmanitější a větší výběr pořadů, než Netlflix.

Foto: Shutterstock

Konec sdílení

Zároveň přistoupil k dalším krokům, které by měly Netflixu přinést peníze a nové předplatitele. Netflix utnul sdílení jednoho účtu do vícero domácností. Za každou domácnost navíc si Netflix naúčtuje 79,-. Zároveň se bude lišit poplatek podle toho, jaký má předplatitel tarifů a kolik sdílených domácností má. V USA funguje dvojí tarif – jeden bez reklam a druhý levnější s reklamy. Tento tarif by se měl zavést pomalu i do ČR. Postupně se bude chtít zaměřit i na uživatele, které streamují filmy a seriály zadarmo přes své heslo. Možností by bylo zavést dvoufázové ověření v případě přihlášení z jiné IP adresy.

Zdali je to pro Netflix krok, kterým si přiláká více diváků, ukáže čas. Avšak doposud byla právě rozmanitá a obsáhlá nabídka pořadů benefitem, který právě většinu diváků přilákal. Bohužel se však Netflixu během prvních třech měsíců v letošním roce snížil počet předplatitelů o 200 tisíc. Je to největší pokles během deseti let, není tedy divu, že se to podepsalo i na ceně akcii společnosti.

Foto: Shutterstock, zdroj: makeuseof