02/03/2024

V době, kdy bychom měli seniorům usnadňovat život, přichází paradoxní zpráva, která rozvířila vody mezi českými důchodci. Od roku 2025 se chystá změna, která se dotkne každého, kdo očekává tradiční papírové oznámení o valorizaci svého důchodu. Toto oznámení již nebude zadarmo. Jaké jsou podrobnosti tohoto opatření a co to znamená pro naše seniory?

Nové poplatky za oznámení

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR představilo novelu důchodového pojištění, která zahrnuje zpoplatnění papírových oznámení o valorizaci důchodů. Znamená to, že seniorům, kteří si přejí zasílání informací o navýšení svého důchodu poštou, stát jim přímo z důchodu strhne částku za zaslání. Poplatek bude odpovídat aktuálním cenám poštovních služeb.

Alternativy k poště

Stát se snaží motivovat důchodce k přechodu na digitální komunikaci. Oznámení o valorizaci důchodů tak bude bezplatně dostupné v datových schránkách nebo přes aplikaci ČSSZ s využitím elektronické identity. Návrh zdůrazňuje, že mnoho důchodců má k dispozici technické prostředky, které jim umožňují se s informacemi seznámit elektronicky.

Jak získat papírovou formu oznámení?

Pro ty, kteří stále preferují papírovou formu, není vše ztraceno. O papírové oznámení je možné požádat na pobočce ČSSZ, a to vyplněním speciálního formuláře. Ti, kdo preferují osobní kontakt, mohou navštívit okresní správu ČSSZ, kde na počkání obdrží vytisknuté oznámení.

Foto: Shutterstock

Reakce seniorů 

Toto opatření vyvolává vlnu nevole mezi seniory, kteří vnímají zpoplatnění jako další zátěž. Pro mnohé z nich je přechod na digitální formáty obtížný, či dokonce nemožný, a papírová forma oznámení byla dotaz bezpečnou a spolehlivou alternativou.

Směřujeme k digitální budoucnosti?

Zdá se, že tento krok je součástí širšího trendu digitalizace služeb státní správy. Ačkoli digitalizace přináší mnohé výhody, je důležité, aby byly zohledněny potřeby a možnosti všech občanů, včetně těch nejzranitelnějších skupin jako jsou právě seniorů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ministerstvovnitra, CSSZ

Subscribe
Upozornit na

14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Květa
19 dní před

Zase jedna zátěž pro důchodce.Pokud budou chtít zasílat papírové oznámení o valorizaci důchodů, vyplní formulář, zašlou na ČSSZ a bude jim zasíláno, ale za poplatek, který jim bude strháván přįmo z důchodu.Ne všichni staří lidé mají datové schránky nebo mají a dokáží ovládat chytrý telefon. A pokud budou chtít oznámení osobně, nechť si nasednou na invalidní vozík nebo popadnou berle a jedou si o ně zažádat na ČSSZ . To jsou mi novinky.

Ivana
19 dní před

Zrusit na MPSV nakladne pulmilionove oslavy konce roku.

Jaroslav Červenka
19 dní před

No zase aspoň maličké popichnutí do starců a střen už chybý jen zdanění důchodů které navrhoval soudruh Zeman…tak hezké stárnutí

PetrzOlomouce
19 dní před

…a k čemu vlastně takové oznámení je? Půl roku předem se o tom mele napravo i nalevo, noviny, rádia, TV, internet. Takže si pouze zkontroluji navýšení až přijde první důchod a tím to hasne.

Josef 49
19 dní před

No on už to ministr Kuliočko vyřešil. Manželka odsud nedostala žádnou informaci o zvýšení důchodu!!

Slavka
19 dní před

A jako povinnost každého důchodce je mít počítač nebo chytrý telefon a umět ho používat pokud nechce platit? Vím, že lidi co nemají chytrý telefon nebo pc není moc ale jsou. To je jako představa že má každý auto

Míla Král
19 dní před

Jsem důchodce již 18 let a vůbec “nezuřím”. Pokud si “důchodci” nebyli schopni pořídit e mail budou muset platit poštovné. To je přece logické.

Jindřiška
19 dní před

Stát vůbec poslední dobou myslím “ironicky ” na lidí nejen na důchodce .Nejraději by škubal lidí jako kuřata a samotná vláda si neustále přidává a zapomíná že tam sedí právě jen kvůli lidem kteří ji volili .

Jaroslava
18 dní před

Jsem důchodkyně, mám možnost elektronické komunikace, tedy se mě problém netýká.. jen žasnu, že i tohle dokážete využít jako šíření katastrofické zprávy!!! Podle mého je podstatnější, kolik dostane důchodce peněz a ne aby přesně věděl, procenta valorizace atp. Bez toho se možná i obejde, pokud je to takový problém zjistit.

Vlastimil Blažek
18 dní před

Já bych zrušil Jurečku a poslal bych ho do práce. Ale makat. On totiž o pořádné práci nic neví a nechápu, že se najdou blbci, kteří ho pořád volí. Jak jinak nazvat ty, kteří mu zajišťují pohodlný život bez práce. To samé je na MŠ pan muzikolog Bek. Nebo ještě lépe celý tenhle nesmysl ve Strakovce. Banda dezolátů a nesvhopnych tupců.

Lubomír
18 dní před

Ať si ten papír strčí do p….e.

Lada
18 dní před

To si pan Jurečka dělá legraci,věřím, že tam už nebude a dost se toho změní,lidé si jeho odchod a hlavně změny zaslouží

Stanislav
17 dní před

Však ten dopis takē stál nějaké peníze, co musel ČSSZ platit a pokud vezmu v úvahu, že je 2.5 milionu důchodců a když se to vynásobí cenou za obyčejnou zásilku, tak ten papír tajé nebyl zadarmo, toner do tiskárny také ne, tak se tím dost ušetří. A i když jsem důchodce, s elektronickým dopisem nemám problém.

Miloslav
17 dní před

Tady se názorně ukazuje arogance našich mocipánů, důchodci celý život dřeli a takhle se jim děkuje, hlavně že si neustále přidávají,oni spoléhají že se důchodci nemohou chránit je to celé na zvracení

14
0
Would love your thoughts, please comment.x