02/03/2024

V poslední době se rozšířila nová forma podvodů, která může ohrozit vaše finanční zabezpečení. Úřad práce ČR vydal varování před vlnou podvodných telefonátů a SMS zpráv, které lákají na příspěvek na bydlení ve výši 18 000 korun. Podvodníci se vydávají za zástupce Ministerstva práce a sociálních věcí a žádají sdělení osobních údajů. Jak se bránit a co dělat, když vám taková zpráva přijde?

Jak podvodníci lákají své oběti

Jedná se o dobře promyšlenou taktiku, kde podvodníci využívají automaticky generované hovory nebo SMS zprávy. Tyto zprávy vypadají velice věrohodně a tvrdí, že jste vybraní k obdržení příspěvku na bydlení.

“Hlas, který se vydává za oficiálního zástupce, požaduje sdělení osobních údajů. Někdy se dokonce dostanete na podvodné webové stránky, které vypadají jako oficiální portál internetového bankovnictví,” varuje úřad práce.

Proč je důležité být obezřetný

Úřad práce ČR apeluje na veřejnost, aby byla maximálně obezřetná. Důležité je si uvědomit, že úřad práce nikdy nepožaduje osobní údaje prostřednictvím telefonátů a SMS zpráv pro vyplacení příspěvku na bydlení.

Je klíčové neodpovídat na takovéto výzvy a neklikat na žádné odkazy v SMS zprávách. Pokud narazíte na podezřelé číslo, je vhodné ho zablokovat a nahlásit na úřad práce.

Foto: Shutterstock

Jak se chránit před podvodem

Ochrana před tímto typem podvodů vyžaduje základní opatrnost a znalost několika zásad. Především nikdy nesdělujte své osobní údaje, zejména ty, které se týkají internetového bankovnictví, po telefonu nebo v odpovědi na SMS. Dále je důležité věnovat pozornost jakýmkoliv odkazům, které vás vyzývají k zadání osobních údajů na webových stránkách – tyto stránky mohou být podvodné.

Vzdělávejte se a informujte ostatní

Sdílení informací o tomto typu podvodů je klíčové pro jejich předcházení. Informujte své přátele a rodinu o těchto praktikách a upozorněte je na rizika. Vědomost je nejlepší obrana proti podvodníkům.

V dnešní době, kdy se digitální bezpečnost stává čím dál tím více důležitou, je nezbytné být vždy na pozoru a chránit své osobní i finanční údaje. Nezapomeňte, že opatrnost nikdy není na škodu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Uradprace

Subscribe
Upozornit na

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Ludmila chroma
18 dní před

zdravím, na co máme e-mail???

Vladimír
16 dní před

Tolik práce s kvůli poštovnému s poťouchlým nadpisem. Na to musí být vysoká škola?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x