02/03/2024

V posledních letech se český maloobchodní trh potravin stává arénou, ve které dominuje několik málo velkých hráčů. Podle nejnovější studie vědců z Mendelovy univerzity, která vznikla ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, těchto šest obchodních řetězců ovládá neuvěřitelných 75 % trhu. Tato čísla odhalují zajímavý příběh o tom, jak se obchodní řetězce proměnily v dominantní síly na českém trhu s potravinami.

Kdo jsou hlavní hráči?

Na české scéně vynikají některá jména více než jiná. Albert, Globus, Makro, REWE Group (která zahrnuje Billa a Penny), Schwarz-Gruppe (s Kauflandem a Lidlem) a Tesco tvoří špičku pyramidy maloobchodního trhu s potravinami. Výzkum, který probíhal mezi lety 2005 a 2021, ukázal, že právě tyto řetězce nejvíce posilovaly svou pozici na trhu.

Asymetrický oligopol a jeho důsledky

Zajímavým zjištěním studie je charakterizace českého maloobchodního trhu jako asymetrického oligopolu. To znamená, že málo firem drží výraznou převahu nad ostatními konkurenty. V praxi to pro nás, spotřebitele, znamená menší výběr a potenciálně vyšší ceny. Nejvíce svůj tržní podíl zvýšil Lidl a Kaufland, zatímco Makro a Globus zaznamenal pokles.

Tržní koncentrace a její evropský kontext

Český trh není jediný, který se potýká s vysokou tržní koncentrací. Belgie a Francie mají ještě vyšší podíl trhu ovládaný několika hráči, zatímco v Dánsku, Finsku a Nizozemsku převládá duopol. Tato situace má jak pozitivní, tak negativní důsledky pro ekonomiku a spotřebitele.

Foto: Shutterstock

Co to znamená pro spotřebitele?

Zvýšená tržní koncentrace a dominance několika málo řetězců mohou vést k vyšším cenám a nižšímu výběru pro spotřebitele. Na druhou stranu, efektivní řízení a škálování těchto řetězců může přinést i nižší náklady a lepší dostupnost některých produktů.

Vzestup obchodní marže

Studie také odhalila, že obchodní marže a obchodní přirážky u sledovaných řetězců rostou. To znamená, že rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou se zvyšuje, což může naznačovat rostoucí ziskovost pro tyto obchodníky na úkor spotřebitelů.

Jak se bude český maloobchodní trh vyvíjet dál? 

Bude záležet na mnoha faktorech, včetně regulací, tržních trendů a chování spotřebitelů. Jedno je však jisté – dynamika mezi obchodními řetězci a jejich vliv na naše každodenní životy bude i nadále předmětem zájmu a diskusí.

V dnešní době, kdy se obchodní řetězce stávají stále více dominantními, je důležité sledovat, jak se tento trend bude vyvíjet a jaké bude mít dopady na české spotřebitele. Informovanost a pochopení tržních sil mohou spotřebitelům pomoci činit lepší rozhodnutí.

Foto: Shutterstock, zdroj: ByznysNoviny, UOHS

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x