02/03/2024

V roce 2024 dochází k výraznému nárůstu daně z nemovitých věcí v České republice. Tato změna postihne stávající poplatníky i dalších 100 tisíc nových plátců. Finanční správa ČR představila podrobnosti o této změně, která ovlivní majitele domů, bytů, garáží, stavebních pozemků a rekreačních staveb.

Výše daně podle města

Změny se projeví především ve výši daňových plateb v jednotlivých městech. Od 1. 1. 2024 dochází k navýšení sazeb daně z pozemků, staveb a jednotek o cca 80 % oproti roku 2023.

Například majitel bytu na pražském Žižkově s rozlohou 70 metrů čtverečních bude muset příští rok zaplatit přibližně 3 010 korun, což je výrazný nárůst oproti letošním 1 720 korunám. Podobně majitel bytu v Plzni o stejné velikosti bude platit 1 355 korun namísto letošních 774 korun. Tato změna zasáhne mnoho majitelů v různých částech republiky.

Zemědělské pozemky a ostatní nemovité mají nově koeficienty v rozmezí od 0,5 do 5,0. Nižší koeficienty mohou obce výslednou daň snížit. To přináší nové možnosti pro místní samosprávy, ale také nové výzvy pro poplatníky.

Inflační koeficient

Konsolidační balíček zavádí inflační koeficient, který má zabránit reálnému snižování daně v čase. Toto opatření vychází z růstu cenové hladiny a přináší změnu, že daň není povinnost platit, pokud částka u jednoho finančního úřadu činí méně než 50 Kč, což je zvýšení oproti předchozím 30 Kč. Tímto se snaží vláda zajistit férovější postavení poplatníků.

Foto: Shutterstock

Konsolidační balíček

Konsolidační balíček přináší zvýšení daňového zatížení pro všechny zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné v důsledku zvýšení přímých daní. Majitelé nemovitostí se budou setkávat s rostoucími daňovými platbami, které budou záviset na inflaci. Celková daň z nemovitých věcí se zvýší přibližně na 1,8 násobek, což bude mít výrazný dopad na poplatníky po celé republice.

Změny v daňovém systému a přípravy na daňové přiznání jsou komplexní a vyžadují pozornost všech poplatníků. FS ČR bude poskytovat pomoc a informace, aby občané mohli správně vyplnit svá daňová přiznání a porozumět novým pravidlům, která přináší konsolidační balíček.

Foto: Shutterstock, zdroj: Financnisprava

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x