27/07/2024

Někdy to vypadá, jako by nad určitými nápady nikdo příliš nepřemýšlel. Stát tak sice chce určité skupině lidí ulevit, ovšem jiným zase přitíží, případně jim sníží jejich komfort. Přesně to se teď děje na Ministerstvu průmyslu a obchodu, které chce snižovat administrativní zátěž podnikatelů. Jedním z návrhů, které pravděpodobně projdou, je přitom konec papírových účtenek.

Změny v účtenkách

Už dnes se vás v některých obchodech ptají, zda potřebujete papírovou účtenku. Vše se nese v tom duchu, že se tím šetří příroda, ale také náklady. Nově by se přitom formát vydávání účtenek měl kompletně změnit. Standardem už nebude papírový útržek, jako tomu bylo dosud, ovšem digitální či elektronická účtenka.

Digitální účtenku by bylo možné získat například prostřednictvím aplikace nebo e-mailu. Což proces nakupování zrychlí, zjednoduší, zefektivní,” uvádí ke svému návrhu ministerstvo průmyslu s tím, že osud účtenek je většinou shodný. Lidé si je často ani nepřeberou, a pokud ano, u prvního koše je vyhodí, aniž by se na ně podívali.

Elektronické účtenky přitom prosazují různé zájmové skupiny, jako je například Hospodářská komora České republiky, Gastronomický institut nebo vydavatel platebních karet Visa. Tito významní hráči se snaží zdůrazňovat výhody toho, že se účtenky již nebudou tisknout, ale budou k dispozici pouze elektronicky.

Není to dobrý nápad

Je však otázkou, zda s digitální formou účtenky budou schopni pracovat například senioři. “Ale běžte, já nic takového nechci. Když si v obchodě koupím třeba něco dražšího, co se může porouchat nebo nějaké to oblečení, chci mít papírovou účtenku, abych mohla případně provést reklamaci,” říká důchodkyně Aneta z Mladé Boleslavi. “Kde já pak budu vzpomínat, kam mi to poslali a kdoví, jestli to ještě najdu.

Právě archivaci však zastánci elektronických účtenek zmiňují jako velkou výhodu. Je nicméně otázkou, jak to celé bude fungovat. Pravděpodobně se totiž budete muset registrovat v systémech všech možných obchodníků, aby vám potom na jednotlivé účty chodily účtenky.

Čtěte také: Důchodci v Česku se spoléhají na stát. To je ale velká chyba, musí se sami snažit

A pokud by se to náhodou řešilo prostřednictvím jednoho poskytovatele této služby, tedy že byste měli všechny účtenky na jednom místě, což by mohla zajišťovat například společnost vydávající platební karty, tak je jisté, že si na provozu takového systému jen namastí kapsy.

Foto: Shutterstock

6 názorů u článku “Důchodci v Česku jsou vzteky bez sebe. V obchodech jim zruší velmi důležitou věc. Budou ztracení

  1. Jojo. Včera jsem na cestě ze sámošky potkal asi deset důchodců a ten vztek z nich úplně stříkal. Šlapali po petkách, hulákali, pili alkohol, kouřili špeky, sprostě pokřikovali na kolemjdoucí a jeden z nich mě chtěl kousnout!!! Fakt VZTEKY BEZ SEBE! Ale teď už, diky vašemu článku, vím proč, tak jsem klidnej! Kašpárku…

  2. No už teď mívám elektronickou účtenku.
    Ale třeba tam kde je potřeba doložit papírová účtenka, takže si budu muset pořídit tiskárnu a všechny elektronické účtenky si stejně budu muset vytisknout na obyčejný drahý papír, abych je mohl doložit do vyúčtování. Takže na jednu stranu se bude šetřit papírem a na druhé straně se bude plýtvat papírem a bude se plýtvat barvami.
    Nemají to moc dobře vymyšlené.

  3. Taky jsem důchodkyně a vůbec nejsem vzteky bez sebe, elektronické účtenky mám už dávno ☺️

  4. Náhodou, vzhledem k tomu,že už se mi vícekrát stalo, že pokladní při nákupu v potravinách namarkovala buďto položku kterou jsem vůbec nekoupil, nebo v podstatně vyšší ceně, tak si vytištěný doklad ještě za pokladnou kontroluji a na jeho základě “chybu” ihned řeším. Což mi nyní bude znemožněno. Zase bude možné snadněji zákazníky okrádat.

  5. To je diskriminace. Stát by měl zasáhnout. Tedy aspoň z titulku plyne, že se to týká pouze důchodců.

  6. Stejně jsou ty dnešní papírové účtenky po pár týdnech nečitelné, v elektronické paměti vydrží podstatně déle a jdou kdykoliv vytisknout a skoro všude stačí při reklamaci ukázat její elektronickou podobu.
    Opět strašení papírovým čertem 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *