25/05/2024

Od začátku dubna se výrazně rozšířila skupina vozidel, pro která je v České republice vyžadováno povinné ručení. Nové právní úpravy přinášejí zásadní změny pro majitele elektrických koloběžek, segwayů, ale i pro provozovatele motorových golfových vozítek či zahradních traktorů. Tento článek vám přiblíží, co nová regulace obnáší a jaké má důsledky pro běžné uživatele těchto vozidel.

Rozšíření definice vozidla

Podle nově upraveného zákona se povinné ručení vztahuje na všechna motorová vozidla, která dosahují konstrukční rychlosti vyšší než 25 kilometrů za hodinu, a na vozidla s konstrukční rychlostí nad 14 kilometrů za hodinu, pokud jejich hmotnost přesahuje 25 kilogramů. To znamená, že se nově pojistné povinnosti týkají i vozidel, která byla doposud mimo radar pojišťovacích společností.

Jaká vozidla jsou nově pojistně odpovědná?

Změna zákona zahrnuje řadu vozidel, která byla doposud vnímána spíše jako rekreační nebo speciální nářadí. Například těžké elektrické koloběžky, segwaye, motorové golfové vozíky či zahradní traktory. Stejně tak jsou nyní zahrnuta i průmyslová zařízení, která se mohou samostatně přemisťovat, nebo dokonce sněžné skútry a rolby. Zajímavostí je, že zákon také pokrývá některá vozidla, která slouží specifickým účelům, jako jsou práce na zahradě či v průmyslových areálech.

Důsledky pro provozovatele a uživatele

Nové nařízení má za cíl především zvýšit ochranu osob poškozených v důsledku provozu těchto vozidel. V praxi to znamená, že pokud někdo utrpí škodu způsobenou vozidlem podléhajícím povinnému ručení, má právo na odškodnění přímo od pojišťovny. To je zásadní změna oproti předchozí situaci, kdy se poškozený musel často domáhat náhrady přímo od majitele vozidla, což mohlo být složité zejména v případech, kdy viník neměl dostatečné finanční prostředky.

Foto: Shutterstock

Pojištění a jeho praktické aspekty

Pojišťovny již začaly reagovat na novou situaci a nabízejí speciální balíčky pro různé typy vozidel. Například web Rixo.cz již umožňuje srovnání nabídek pro elektrokoloběžky a další specifická vozidla. Martin Ždímal, šéf Rixo.cz, poznamenal, že zákazníci často vyjadřují nejasnosti ohledně potřeby řidičského průkazu pro vyšší výkony koloběžek a jejich postavení v pravidlech silničního provozu.

Výjimky a specifika

Zajímavou výjimkou je, že povinné ručení se nadále nevztahuje na vozidla, která jsou provozována pouze v uzavřených nebo veřejnosti nepřístupných prostorech. Toto je klíčové pro provozovatele zahradních traktorů, kteří tak mohou na svých pozemcích pracovat bez obav z pojišťovacích nároků, pokud nedojde k výjezdu vozidla mimo tyto prostory.

Foto: Shutterstock, zdroj: iDnes, Koop

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *