07/07/2024

Představte si, že můžete mít elektřinu úplně zdarma. To by byla skvělá zpráva především pro důchodce, pro které tvoří tato položka významnou část jejich rozpočtu, obzvlášť pokud elektřinu používají i k vytápění, což je případ především nemovitostí na horách a v podhůří.

Využití přebytků elektřiny

Něco takového se zdálo dlouho nemyslitelné, avšak tato novinka přichází i do České republiky. Nebude to ale pochopitelně jen tak a bude třeba splnit několik důležitých podmínek. Důležité však je, že to novela energetického zákona nově umožňuje.

Souvisí to s rozvojem fotovoltaické energie v tuzemsku. Mnozí si teď na své střechy instalují solární panely, ale potom zjišťují, že ve skutečnosti vyrábí mnohem více elektřiny, než kolik dokáží vůbec spotřebovat. To může být někdy dokonce problém, pokud nemáte ten správný tarif. A v extrémních případech to vede dokonce k tomu, že za nadprodukci musíte platit, aby ji někdo odebral. V lepším případě za ni dostanete pár haléřů, což ale nikoho příliš nevytrhne.

Novinka ovšem umožní posílat elektřinu jiným domácnostem. Pochopitelně takovým, s nimiž se na tom domluvíte. Nabízí se model, že si mladí na své střeše udělají velkou solární elektrárnu a přebytky potom posílají například svým rodičům v důchodu. Tento systém velmi úspěšně funguje v dalších zemích, jako je Rakousko, Německo nebo Francie.

Možností je spousta

Skvělé na tom je, že nejste omezeni geograficky. Nemusíte elektřinu posílat třeba jen sousedům nebo někomu dalšímu ve stejném městě, ale klidně ji pošlete na druhý konec České republiky. Tedy obrazně řečeno, jelikož tam pochopitelně nepošlete právě tu vaši elektřinu. Tu jen poskytnete do sítě a jinde si za ní někdo odebere jinou.

Domácnosti, které se tohoto modelu budou účastnit, však musí mít nainstalovaný chytrý elektroměr. Ten umožní sledovat aktuální spotřebu, a to každých 15 minut. Ten je však možné využívat i na celou řadu dalších vymožeností, jako je například čerpání levného proudu ze sítě v době, kdy není odběr a soláry nebo větrníky jedou naplno. Někdy se dokonce stává, že výrobci elektřiny odběratelům v takovém případě platí.

Čtěte také: Šrotovné na domy i v Česku. Barák vám zbourají a dostanete za to miliony korun. Vyplatí se to?

Výměna elektřiny v rámci domácností může mít mnoho podob a počítá se i s tvorbou společenství, která mohou mít až 1000 členů. Ta potom mohou elektřinu různě sdílet. Nabízí se ale i jednodušší model, kdy si dáte soláry například na chatu a ve všední dny budete vyrobenou elektřinu využívat doma ve městě.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *