02/05/2024

Po velkých snahách o modernizaci vozového parku se Evropská unie zaměřila na to, v čem vlastně bydlíme. Ukazuje se totiž, že na tomto poli bude možné ušetřit stejně, ne-li ještě více energií. A to je dnes téma číslo jedna. Dosud jsme spotřebovávali zkrátka příliš mnoho elektřiny a plynu, což je do budoucna nepřijatelné. Kdo se nepřizpůsobí, bude to mít velmi těžké.

Velký problém v Česku

Už teď se plánuje, že všechny domy v EU, tedy i v České republice, budou muset od roku 2030 splňovat určité energetické požadavky a spadat přinejmenším do energetické třídy D. To přitom řada starších domů v Česku nesplňuje, a aby to bylo možné, budou zapotřebí nákladné úpravy, a to jak na straně stavebních úprav spočívajících v zateplení či instalaci nových oken, tak i energetických zdrojů, tedy zejména v přechodu ze stávajících topných systémů na tepelná čerpadla.

Jenže se ukazuje, že u některých domů, které jsou třeba z 20. nebo 30. let minulého století něco takového zkrátka nebude možné. Zateplení by jim spíše uškodilo, jelikož se potom všude možně objevují plísně, a tepelné čerpadlo se pak pro takto energeticky neúsporné stavby nehodí, jelikož je nezvládne vytopit za rozumných podmínek.

Co se tedy stane? Tyto domy zkrátka bude potřeba zbourat a postavit místo nich nové. Například v sousední zemi už se tímto směrem uvažuje. “V Německu se vede diskuze o šrotovném na domy, protože když je ten dům v určité úrovni stavu, tak se vyplatí ho zbourat, vzít si dotaci a postavit tam úplně nový, protože ten pozemek samozřejmě hodnotu má,” uvedl realitní expert Libor Vojta Ostatek v rozhovoru pro server CzechCrunch. Dodal také, že se to jistě bude řešit i v České republice.

Foto: Shutterstock

Kolik to bude stát?

Narazil také na skutečnost, jak se nová nařízení Evropské unie vlastně budou vynucovat. Mluví se tu totiž o tom, že si miliony domácností budou muset rekonstruovat své bydlení, případně stavět úplně nové. Už dnes se přitom mluví o tom, že to asi nebude tak, že by se lidem zakázalo bydlet ve starých neupravených domech. Budou však už mít problém je prodat nebo pronajímat, pokud nebudou plnit požadavky na energetickou efektivitu.

Čtěte také: Lidl začal prodávat solární panely na balkon. Elektřinu už si tak může zadarmo vyrábět opravdu každý

Pravděpodobně se také můžeme těšit na historicky nejvyšší dotace, jaké tu kdy byly. Už dnes je možné na rekonstrukci získat zajímavé peníze, a to například v rámci dotačního programu Oprav dům po babičce. Pokud ale budeme hovořit o tom, že by někdo měl dostat náhradu za odstraněné stavení, za kterou by si měl postavit nový domek, bude třeba o poznání vyšších částek.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *